Wesprzyj KPH

Parlament Europejski przyjął dzisiaj (11 marca) rezolucję ogłaszającą całą UE „Strefą wolności dla osób LGBTIQ”. Za przyjęciem rezolucji głosowało 492 europosłanek i europosłów, przeciw było 141, w tym m.in. Witold Waszczykowski, Beata Szydło, Beata Kempa i Joachim Brudziński. Od głosu wstrzymało się 46 osób.

Rezolucja ogłaszająca UE „Strefą wolności dla osób LGBTIQ” powstała z inicjatywy Intergrupy Parlamentu Europejskiego ds. praw osób LGBTI, która przygotowała ją w związku z drugą rocznicą przyjęcia w Polsce pierwszej uchwały anty-LGBT (niechlubne miano lidera ma Świdnik). Rezolucja, poza ogłoszeniem całej Unii Europejskiej „Strefą wolności dla osób LGBTIQ” przywołuje najważniejsze dokumenty przyjęte w ostatnim czasie przez unijne instytucje (m.in. Memorandum Komisarz Praw Człowieka Rady Europy z 3 grudni 2020 nt. stygmatyzacji osób LGBTI w Polsce) i wskazuje na konsekwencje finansowe, które spotkały Polskę w związku z uchwałami (m.in. utrata 8 mln zł. z Funduszy Norweskich przez woj. Podkarpackie). W rezolucji przywołana została również  oficjalna skarga, która została złożona do  Komisji Europejskiej przez organizacje pozarządowe, w tym Kampanię Przeciw Homofobii. Całą treść rezolucji dostępna TUTAJ.

Homofobia się nie opłaca

Przyjęcie rezolucji ogłaszającej UE „Strefą wolności dla osób LGBTIQ” to kolejny sygnał wysłany Polsce przez Europarlament wskazujący, że Unia nie zgadza się na dyskryminację i wykluczanie osób LGBT z europejskiej wspólnoty. Przyjmując rezolucję unijni politycy i polityczki dali polskim władzom jasno do zrozumienia > Albo skończycie z dyskryminacją osób LGBT albo możecie pożegnać się z finansowym wsparciem od Unii < – komentuje wynik głosowania wicedyrektorka KPH, Mirosława Makuchowska.
Ogłoszenie UE „Strefą wolności dla osób LGBTIQ” to również komunikat od Parlamentu Europejskiego do Europejek i Europejczyków ze społeczności LGBTIQ – w Unii Europejskiej jest dla Was miejsce, bądźcie sobą i bądźcie dumni i dumne z tego, kim jesteście, a my będziemy stać na straży Waszych praw – wskazuje Slava Melnyk, dyrektor KPH.

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?