Wesprzyj KPH

Wróć

Organizacje pozarządowe pozywają stowarzyszenie wspierane przez Ordo Iuris – zbiórka na proces sądowy

Jesteśmy grupą osób i organizacji, które działają po to, aby wszyscy uczniowie i uczennice byli otoczeni szacunkiem i opieką – nie doświadczali przemocy, wyzwisk czy wykluczenia. Za naszą pracę zaatakowało nas Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych Warszawy i Mazowsza wspierane przez Ordo Iuris. Przed nami sprawa sądowa. Jej przeprowadzenie wiąże się z kosztami sądowymi w  wysokości 15.499 zł. To dużo, dlatego potrzebujemy Twojego wsparcia. Dołącz do zbiórki – pomóż nam w naszej wspólnej walce o bezpieczne szkoły – czytamy na stronie zbiórki utworzonej przez Fundację na Rzecz Różnorodności Społecznej, Kampanię Przeciw Homofobii i Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej. W ciągu dwóch dni zebrali ponad 11 tysięcy złotych. 

20.000 szkół w całej Polsce. Do każdej z nich Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych Warszawy i Mazowsza wysłało ten sam, czterostronicowy list pełen nierzetelnych informacji (treść list dostępna tutaj). List atakujący wymienione w nim osoby oraz trzy organizacje – Fundację na Rzecz Różnorodności Społecznej, Kampanię Przeciw Homofobii oraz Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej. Na tym nie koniec – stowarzyszenie wysłało pismo o podobnej treści również do Minister Edukacji Narodowej (treść pisma dostępna tutaj).

MEN do pisma odniósł się krytycznie informując, że „zadaniem szkoły jest podejmowanie odpowiednich działań wychowawczych i profilaktycznych w zakresie zapobiegania wszelkiej dyskryminacji”(treść odpowiedzi dostępna tutaj).

W odpowiedzi na skandaliczny list stowarzyszenia wymienione w nim osoby i organizacje, wspierane przez prawników pro bono z ramienia Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, w ramach programu wsparcia prawnego dla organizacji i działaczy na rzecz praw człowieka, zażądały zaprzestania dalszego rozpowszechniania listu oraz usunięcia go ze strony internetowej stowarzyszenia. Bez skutku. Stowarzyszenie odmówiło, a w sprawę zaangażowało się Ordo Iuris.

Chcą iść do sądu – uruchamiają zbiórkę na proces

Koszty postępowania sądowego są wysokie, dlatego zaatakowane organizacje uruchomiły zbiórkę w serwisie Pomagam.pl (link do zbiórki tutaj). W ciągu 48 godzin udało im się zebrać blisko 11 tysięcy, co świadczy o dużym poparciu dla inicjatywy.  Jednak ich cel to 4.499 zł.

Taki list i takie pismo mogły zostać napisane o każdym i każdej z nas. Nie ma na to naszej zgody. Dlatego zdecydowaliśmy się dochodzić sprawiedliwości przed sądem. Do tego potrzebujemy wsparcia finansowego. Stąd pomysł, aby uruchomić publiczną zbiórkę – mówi Cecylia Jakubczak z KPH.

Wierzymy, że korzystny wyrok powstrzyma działania takich organizacji jak Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych Warszawy i Mazowsza oraz Ordo Iuris, których efektem jest ograniczenie bezpieczeństwa uczniów i uczennic oraz wzbudzenie strachu wśród nauczycielek i nauczycieli – decyzję o podjęciu kroków prawnych komentuje Agnieszka Kozakoszczak z FRS.

Na co  zbierają?

Kwota, którą muszą uzbierać FRS, KPH i TEA, aby przeprowadzić postępowanie sądowe, to 15.499 zł. Ta suma jest konieczna, aby organizacje mogły pokryć koszty postępowania sądowego, w tym m.in.: opłaty od wniesienia pozwu, koszty związane z pełnomocnictwem procesowym, koszty ewentualnych opinii biegłych (jeśli sąd lub druga strona zażądają ich powołania) oraz koszty wysyłki pism.

Będziemy wdzięczni za każdą wpłatę bez względu na jej wysokość! Każda złotówka to dla nas nie tylko realne wsparcie finansowe, ale także wyraz poparcia i solidarności – zachęca do wpłat Ewa Rutkowska z TEA.

Zbiórka „Pomóżmy szkołom chronić dzieci” – https://pomagam.pl/NgosyDlaSzkol

Kontakt dla mediów:

Cecylia Jakubczak, kom. 790 866 388, cjakubczak@kph.org.pl

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?