Wesprzyj KPH

Homofobiczne wypowiedzi Zofii Klepackiej spotkały się z biernością Polskiego Związku Żeglarstwa. Milczenie PZŻ, do którego należy olimpijka, nie spodobało się nastoletnim sportowcom i sportowczyniom. I tak podczas tegorocznego Pucharu Polskiego Związku Żeglarstwa grupa 40 młodych żeglarzy i żeglarek zrobiła sobie zdjęcia w koszulkach #SportPrzeciwHomofobii. W ten sposób chcą pokazać, że środowisko żeglarskie jest otwarte, akceptujące i na wysokim poziomie.

Pomysł zaangażowania się w akcję Kampanii Przeciw Homofobii to inicjatywa matki i córki – członkini Komisji Sportu Polskiego Związku Żeglarstwa, Katarzyny Dzik oraz Poli Dzik – 15letniej Wicemistrzyni Polski w klasie Optimist. Jednocześnie zaskoczone i zażenowane słowami olimpijki, Zofii Klepackiej podjęły decyzję, by wspólnie z innymi wesprzeć akcję #SportPrzeciwHomofobii. Jak podkreślają ich udział w akcji KPH nie jest skierowany przeciwko Klepackiej, bo nie o to im chodzi. Jest to akcja za pomocą której chcą okazać swoje wsparcie dla osób LGBT, w tym sportowców i sportowczyń LGBT.

To super akcja. W naszym gronie są homoseksualne osoby. Obraźliwe komentarze pod ich adresem są złe i niesprawiedliwe. Oburza mnie to jak niektórzy wypowiadają się na ten temat – wyjaśnia swoje zaangażowanie w akcję Pola.

40 młodych sportowców przeciw homofobii

I tak za pośrednictwem Facebooka matce i córce udało się skrzyknąć grupę 40 młodych sportowców i sportowczyń gotowych zrobić sobie zdjęcia w koszulkach #SportPrzeciwHomofobii. Do akcji zaangażowały się nastolatki z całej Polski – Warszawy, Gdyni, Szczecina, Giżycka na co dzień trenujące w takich klubach jak: Spójnia-Warszawa, Yacht Klub Polski Gdynia czy MKS Dwójka Warszawa. Dlaczego to zrobiły?

Uważam , że wszyscy ludzie są równi i powinni mieć takie same prawa .To czy ktoś jest homo czy heteroseksualny nie ma znaczenia.Trzeba wyrażać swoje zdanie. Dlatego noszę koszulkę z napisem #SportPrzeciwHomofobii –  Borys Michniewicz, klasa Finn, 18 lat.

Założę koszulkę bo uważam, że każdy powinien czuć się swobodnie we własnym kraju, a orientacja seksualna nie może być powodem do gorszego traktowania – Magdalena Jagiełło, reprezentanka Polski w klasie 420, 17 lat (na dole po prawej).

Każdy z nas zakochuje się w osobie, a nie płci. Naszym zadaniem jest stworzenie przestrzeni, w której każdy czuje się swobodnie i nie musi ukrywać się w sprawie tak ważnej i wrażliwej jaką jest miłość. W żadnym razie uczucie do osoby tej samej płci nie może być powodem do dyskryminacji czy braku szacunku – Zofia Korsak Wicemistrzyni Europy klasa 420, 17 lat.

To super akcja. W naszym gronie są homoseksualne osoby. Obraźliwe komentarze pod ich adresem są złe i niesprawiedliwe. Oburza mnie to jak niektórzy wypowiadają się na ten temat  – Pola Dzik lat 15 Wicemistrzyni Polski w klasie Optimist.

Akcja #SportPrzeciwHomofobii łączy

Kampania Przeciw Homofobii wystartowała z akcją #SportPrzeciwHomofobii w połowie marca. Jest to pierwsza w Polsce akcja społeczna, w której sportowcy i sportowczynie powiedziały „nie” homofobii w sporcie. Na starcie akcję wsparło sześciu sportowców i sportowczyń,  w tym m.in. były piłkarz Radosław Majdan wraz z partnerką, Małgorzatą Rozenek, podwójna mistrzyni świata w żeglarstwie Jolanta Ogar-Hill, pływaczka paraolimpijska Karolina Hamer oraz trener Muay Thai i MMA, Grzegorz Sobieszek. Trzy tygodnie później, sportowców i sportowczyń, które sfotografowały się w koszulkach z napisem #SportPrzeciwHomofobii jest już blisko 20, w tym m.in. himalaista Adam Bielecki, mistrzyni świata i Europy w wioślarstwie w czwórce podwójnej Katarzyna Zillmann czy szablistka i mistrzyni Polski, Marta Puda. W odpowiedzi na liczne zapytania w sprawie koszulek, KPH udostępniło na swojej stronie www grafikę z hasłem akcji. Każda osoba, która chce mieć T-shirt z logo akcji #SportPrzeciwHomofobii może zrobić go sama.

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?