Wesprzyj KPH
Katarzyna Kotula

Podczas konferencji prasowej inaugurującej tegoroczny Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ, padły słowa przeprosin ze strony Katarzyny Kotuli, Ministry ds. Równości, za homofobiczne zachowania i wypowiedzi Ministra Czarnka. 

Rządy Ministra Czarnka zapisały się bardzo negatywnie w najnowszej historii. Były Minister zasłynął z niechlubnych, homofobicznych wypowiedzi – m.in. często używał dehumanizującego zwrotu “ideologia LGBT”, przeciwstawiał “tęczową młodzież” tej “normalnej” sugerując, że młodzież LGBT+ nie jest równa swoim heteronormatywnym osobom rówieśniczym.

W imieniu państwa polskiego chciałabym przeprosić dziś wszystkie młode osoby LGBT, przeprosić za ministra Czarnka – powiedziała Ministra ds. równości. 

Warto dodać, że słowa Ministry Kotuli to kolejne słowa płynące z ust przedstawicieli i przedstawicielek nowego rządu, przepraszające osoby LGBT+ za ostatnie lata – patrz: Przeprosiny, prace nad ustawą o przestępstwach z nienawiści, nadzieje na partnerską współpracę – po spotkaniu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Postawa Przemysława Czarnka w sposób oczywisty szkodziła dobrostanowi młodzieży LGBT+. Konieczne są kroki, które zadbają o stan zdrowia psychicznego młodych osób, co potwierdzają dane:

👉 wg raportu FRA, 39% polskiej młodzieży LGBT ukrywa w szkole swoją tożsamość (EU LGBTI survey II A long way to go for LGBTI equality, s. 3)

👉 już teraz aż 74% uczących się osób LGBT + ma myśli samobójcze (Raport Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce, s. 66)

Mamy nadzieję, że powyższe przerażające statystyki ulegną zmianie: tę konferencję i przeprosiny czytamy jako zapowiedź zmiany i proaktywnych działań ze strony rządu na rzecz poprawienia sytuacji osób uczniowskich LGBT+.

W zeszłym tygodniu Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar przeprosił społeczność LGBT+ za krzywdę, której doznała od Polski. Dzisiaj Ministra ds Równości Katarzyna Kotula przeprosiła młodzież za Ministra Czarnka. Obydwa te gesty są bardzo ważne, pokazują, że nowy rząd odcina się od działań rządu poprzednich dwóch kadencji. Mam też nadzieję, że te dzisiejsze słowa i konferencja prasowa, zorganizowana przecież w KPRMie, stanowią zapowiedź poprawy bezpieczeństwa i dobrostanu młodzieży LGBT+ w szkołach – mówi Annamaria Linczowska z KPH.

Liczymy, że rząd we współpracy z organizacjami LGBT+ będzie aktywnie działał w kierunku polepszenia bezpieczeństwa młodych osób LGBT+ w szkole.

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ organizowany jest przez Fundację GrowSpace, a KPH znajduje się w jego komitecie doradczym.

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?