Wesprzyj KPH

Wróć

Miłość Nie Wyklucza i KPH pytają osoby kandydujące do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka o prawa osób LGBT+

Trwa procedura wybierania polskich sędziów do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu. Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza oraz KPH apelują do kandydatów i kandydatek na ten urząd o udzielenie odpowiedzi na pytania o to, jak rozumieją prawa człowieka osób LGBT+.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wyznacza standardy ochrony praw człowieka, równości i niedyskryminacji. Miłość Nie Wyklucza oraz KPH postanowiły przepytać osoby kandydujące z Polski na urząd sędziego Trybunału, sprawdzając jak na ważne kwestie dotyczące osób LGBT+ zapatrują się osoby biorące udział w konkursie i czy stanowią one gwarancję, że ETPCz będzie rzeczywiście stać na straży praw człowieka. 

Brak postępów legislacyjnych sprawia, że dla wielu osób LGBT+ droga sądowa pozostaje jedyną dostępną ścieżką domagania się równego traktowania. Trybunał w Strasburgu ma tu kluczowe znaczenie, bo jego orzeczenia stają się dodatkowym argumentem w polskich sądach. Dlatego tak ważne jest, żeby osoba, która w nim zasiądzie rozumiała odpowiedzialność, jaka na niej spoczywa – mówi Hubert Sobecki ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.

Kandydaci oraz kandydatki zostali zapytani o:

Te pytania to wyraz dążenia do jak największej transparencji w zakresie wyboru na stanowisko sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Osób kandydujących na to stanowisko jest 27, dotychczas zaś jedynie 16 z nich zdecydowało się ujawnić swoje imię i nazwisko. Zaistniała zatem doskonała okazja do zaprezentowania swojego stanowiska w tak istotnych dla osób LGBT+ kwestiach. – komentuje adw. Marcin Pawelec-Jakowiecki, KPH.

Na odpowiedzi osób kandydujących, Miłość Nie Wyklucza oraz KPH czekają do końca maja. Po tym czasie zostaną opublikowane wyniki monitoringu.

Zapoznaj się z treścią apelu

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?