Miłość Nie Wyklucza i KPH pytają osoby kandydujące do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka o prawa osób LGBT+
Trwa procedura wybierania polskich sędziów do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu. Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza oraz KPH apelują do kandydatów i kandydatek na ten urząd o udzielenie odpowiedzi na pytania o to, jak rozumieją prawa człowieka osób LGBT+.
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wyznacza standardy ochrony praw człowieka, równości i niedyskryminacji. Miłość Nie Wyklucza oraz KPH postanowiły przepytać osoby kandydujące z Polski na urząd sędziego Trybunału, sprawdzając jak na ważne kwestie dotyczące osób LGBT+ zapatrują się osoby biorące udział w konkursie i czy stanowią one gwarancję, że ETPCz będzie rzeczywiście stać na straży praw człowieka.
Brak postępów legislacyjnych sprawia, że dla wielu osób LGBT+ droga sądowa pozostaje jedyną dostępną ścieżką domagania się równego traktowania. Trybunał w Strasburgu ma tu kluczowe znaczenie, bo jego orzeczenia stają się dodatkowym argumentem w polskich sądach. Dlatego tak ważne jest, żeby osoba, która w nim zasiądzie rozumiała odpowiedzialność, jaka na niej spoczywa – mówi Hubert Sobecki ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.
Kandydaci oraz kandydatki zostali zapytani o:
- równość małżeńską – czy Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej zawiera legalną definicję małżeństwa, rodziny i rodzicielstwa,
- związki partnerskie – jak rozumieją grudniowy wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (patrz: Trybunał w Strasburgu nakazał Polsce uznanie praw par osób tej samej płci. Brak ochrony prawnej związków osób tej samej płci narusza Konwencję . „Panie Premierze, spotkajmy się” – mówią organizacje LGBT+ i prawnicy.),
- granice wolności słowa przy homofobicznej mowie nienawiści w świetle orzecznictwa ETPCz,
- prawa osób transpłciowych w świetle orzecznictwa ETPCz.
Te pytania to wyraz dążenia do jak największej transparencji w zakresie wyboru na stanowisko sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Osób kandydujących na to stanowisko jest 27, dotychczas zaś jedynie 16 z nich zdecydowało się ujawnić swoje imię i nazwisko. Zaistniała zatem doskonała okazja do zaprezentowania swojego stanowiska w tak istotnych dla osób LGBT+ kwestiach. – komentuje adw. Marcin Pawelec-Jakowiecki, KPH.
Na odpowiedzi osób kandydujących, Miłość Nie Wyklucza oraz KPH czekają do końca maja. Po tym czasie zostaną opublikowane wyniki monitoringu.
Zapoznaj się z treścią apelu
Ostatnio dodane
-
12.09.2024
Korony Równości 2024 – poznaj osoby i grupy laureackie!
-
11.09.2024
Już jutro (12.09) transmisja live Gali Koron Równości 2024!
-
10.09.2024
Nowy rok szkolny – nowa nagonka. Interweniujemy w sprawie poradnika dla szkół Ordo Iuris
-
27.08.2024
Wybierz, kto otrzyma tegoroczne Korony Równości!
-
27.08.2024
Znamy wyniki Funduszu “Wspólnymi siłami budujemy równość” – kto otrzyma grant?
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.