Media o Dniu Milczenia
Relacje medialne o wydarzeniach organizowanych przez KPH z okazji Dnia Milczenia.
Kielce. Marsz Milczenia przeciwko homofobii
PAP 2010-05-16, ostatnia aktualizacja 2010-05-16 18:15:00.0
http://wyborcza.pl/1,91446,7889616,Kielce__Marsz_Milczenia_przeciwko_homofobii.html
Kilkanaście młodych osób przeszło w niedzielę przez kielecki deptak w Marszu Milczenia – proteście przeciwko homofobii. Uczestników protestu ochraniała policja. Manifestantom towarzyszyły wyzwiska ze strony kilkudziesięciu agresywnych młodych mężczyzn.
Była to pierwsza tego typu akcja w Kielcach. Uczestnicy marszu, który przeszedł z placu Wolności ulicą Sienkiewicza na plac Artystów, mieli usta zaklejone taśmą w proteście przeciwko milczeniu, na które skazane są osoby homoseksualne. Nieśli tęczową flagę i transparenty z hasłami: „Nie dla homofobii”, „Milczenie naszym krzykiem”.
Jeszcze zanim zebrali się uczestnicy marszu, w bramach przy trasie, którą mieli przejść, zbierały się grupki młodych mężczyzn. Ubrani byli na czarno, część miała na głowach kaptury.
Marsz ochraniali policjanci – piesi i kilka radiowozów. Za uczestnikami protestu szli kontrmanifestanci wykrzykując m.in. „Chłopak, dziewczyna, normalna rodzina”, „Jak was dorwiemy, to połamiemy”. Kierowali pod adresem uczestników protestu wyzwiska i groźby.
„Kielce to miejsce, w którym częściej można spotkać obraźliwe słowa skierowane do drugiego człowieka niż słowa tolerancji, zrozumienia. Podobne inicjatywy odbywały się w wielu miastach w Polsce, Kielce są w ogonie. Chcemy to zmienić, chcemy żeby kielczanie mieli świadomość, że w tym mieście współistnieją z nimi osoby homoseksualne, biseksulane i transeksualne. Jesteśmy częścią tego społeczeństwa. Nie chcemy czuć się dyskryminowani, poniżani, nie chcemy się spotykać z agresją” – powiedziała PAP koordynatorka Kampanii Przeciwko Homofobii w Kielcach Weronika Pośnik.
„Podejrzewam, że gdybyśmy nie byli ochraniani przez policję, to mogłoby nam się stać coś złego” – dodała. Po Marszu Milczenia jego uczestnicy odjechali z placu Artystów radiowozami.
Dzień Milczenia jest międzynarodowym protestem przeciwko milczeniu, w jakim muszą żyć lesbijki, geje, osoby biseksualne i transseksualne, jeżeli nie chcą narazić się na takie formy dyskryminacji jak: odrzucenie przez rodzinę i najbliższych, zniewagi, groźby czy przemoc fizyczną.
PAP
Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.pl – www.wyborcza.pl © Agora SA
16.05.10 [15:20]
„Stop homofobii” w Sopocie
http://www.radiogdansk.pl/?a=news&id=51989
Jest uprzedzeniem powszechnym, ale można ją pokonać. Dziś Międzynarodowy Dzień walki z Homofobią – rocznica wykreślenia przez Światową Organizacją Zdrowia – homoseksualizmu z listy chorób. Z tej okazji w Sopocie, na „Monciaku” zorganizowano happening pod hasłem „Stop homofobii!” Jak mówi Ewa Terszel z Kampanii przeciw Homofobii – chodzi przede wszystkim o edukację, aby ludzie wiedzieli, że taka sytuacja miała miejsce. „Ponadto pokazać, że jesteśmy i mówić, że homoseksualność nie jest zaraźliwa” – dodała. Na specjalnej tablicy każdy z przechodniów mógł skreślić jeden z napisów homofobia. Podczas trzygodzinnego happeningu udało się skreślić ponad pół tysiąca haseł.
Tagi
Zobacz również
Ostatnio dodane
-
15.10.2024
Zorganizuj Queerowe Kino z KPH! Pokaz filmu o osobach LGBT+ w Twoim mieście
-
14.10.2024
Akademia Rzecznictwa Politycznego za nami
-
14.10.2024
Wartości rozświetliły centrum Warszawy! Ruszyła kampania społeczna „Filary Tolerancji”, której jesteśmy organizacją partnerską!
-
09.10.2024
Służba Więzienna powoła zespół, który zbada sytuację osadzonych osób transpłciowych
-
05.10.2024
Sprawy o ustalenie płci będą traktowane priorytetowo. Minister Bodnar podpisał rozporządzenie, o które zabiegało KPH
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.