Wesprzyj KPH

Kasia Remin była przez wiele lat w KPH osobą szczególną. Swoją pracę w Kampanii rozpoczęła od zorganizowania w Polsce wystawy „Berlin – Yogyakarta”, w której wątki indywidualnych biografii osób homoseksualnych i transpłciowych posłużyły jako element edukacji antydyskryminacyjnej. Opracowała polską wersję wystawy, przetłumaczyła katalog, a także z dumą i zaangażowaniem prezentowała ją w różnych miejscach.  Wystawie towarzyszyły też warsztaty teatralne współprowadzone przez Kasię, które uzupełniały przekaz i wspierały osoby uczestniczące. Ta wystawa otworzyła drogę do realizacji pomysłów, które wydawały się niemożliwe do urzeczywistnienia.

Z inicjatywy Kasi Remin, ze Stanów Zjednoczonych do Polski, na zaproszenie KPH, przyjechali pp. Sheppardowie, których osiemnastoletni syn zmarł w wyniku homofobicznego, agresywnego ataku bliskich kolegów. Rodzice nieśli bardzo ważne przesłanie o miłości, ale też o niekierowaniu się zemstą, a opowiadanie własnej, tragicznej historii miało służyć przestrodze w kraju, gdzie ruchy emancypacyjne osób LGBTQIA nie wychodziły poza duże miasta. 

W międzyczasie zrodził się pomysł pracy z rodzicami osób ze społeczności LGBT. Na świecie i w Europie istniały już organizacje wspierające i zrzeszające rodziców, jednak w Polsce była to w większości grupa bez dostępu do rzetelnej wiedzy o seksualności człowieka. Coming outy dzieci zostawiały rodziców w poczuciu niewiedzy i bezradności. Katarzyna wymyśliła i pokierowała największym projektem dla grup rodzicielskich, czyli Akademią Zaangażowanego Rodzica. Były to cykliczne spotkania kilkunastoosobowych grup rodziców lesbijek i gejów z psychologami, prawnikami, seksuologami – osobami, które mogły przekazać aktualną wiedzę z różnych dziedzin dotyczącą orientacji psychoseksualnej i tożsamości płciowej. Od 2019 roku zaczęli dołączać rodzice dzieci transpłciowych, których emancypację wspierała Katarzyna Remin, budując dla nich ukierunkowany program zajęć, pomagając #zrozumieć transpłciowość. Rola AZR jest nie do przecenienia – uczy języka inkluzywnego, daje poczucie podmiotowości rodzinie, sprawczości, wspiera w pokonywaniu barier społecznych, pozwala czuć się bezpiecznym_ną. Nieprzerwanie od 2012 roku wypuszcza w świat absolwentów_tki i często te grupy stają się bazą do tworzenia regionalnych ośrodków wsparcia wiedzowego i emocjonalnego dla nowych rodziców. Od „osób uczniowskich AZR-u” wyszła inicjatywa założenia My, Rodzice – stowarzyszenia matek, ojców i sojuszników osób LGBTQIA, które obecnie prowadzi Akademię i inne działania edukacyjne czy rzecznicze. Do dziś Kasia koordynuje projekt AZR i prowadzi spotkania w dwóch, trzech miastach w jednym roku. Z doświadczeń AZR-u powstała, pod redakcją Katarzyny Remin, książka pt. „Tęcza w siedmiu odsłonach. Zasobnik Akademii Zaangażowanego Rodzica”, która służy kolejnym rodzicom, a także każdemu, kto chce mieć dostęp do rzetelnej wiedzy. 

Niezależnie od cyklicznej pracy z rodzicami Katarzyna inicjowała i prowadziła inne projekty m.in. akcję plakatową rodziców z dziećmi, dzięki której można było zobaczyć wspierające rodziny. Wśród bohaterów/ek akcji znaleźli się rodzice – aktorzy m.in. Władysław Kowalski i Mirosław Zbrojewicz, co dawało całej grupie większą widoczność. 

Ideą jej pracy było dotarcie z jasnym przekazem o równości do jak najszerszej grupy osób, a narzędziem były filmy, kampanie społeczne, współpisane i tłumaczone książki, broszury i materiały. Przetłumaczyła poruszająca broszurę „My, rodzice”, gdzie rodzice po coming oucie swoich dzieci w latach 70-tych w USA relacjonują wydarzenia, emocje, obawy. Również w tłumaczeniu Kasi KPH wydało broszurę „Różowe trójkąty” o historii dyskryminacji homoseksualnych mężczyzn w nazistowskich Niemczech. 

Rozumienie społeczeństwa jako niezwykle delikatnego organizmu, który kształtuje się w różnych systemach i strukturach przyniósł świetną kampanię społeczną „Przekażmy sobie znak pokoju”, której Kasia była pomysłodawczynią i inicjatorką. Odwołanie się w tytule do zwrotu utrwalanego podczas   celebracji mszy świętej, wyzwolił szeroką refleksję nad równością i odrzuceniem agresji jako sposobu rozumienia świata.

Również film „Moje jest inne”, który wymyśliła Kasia i oddała głos rodzicom, którzy autentycznie i pełni obaw opowiadają o swoich dzieciach, dzięki tym wolno snutym historiom można dostrzec całą złożoność relacji rodzinnych. 

Niezależnie od osiągnięć artystycznych, Kasia podczas pracy w KPH pełniła funkcję kierowniczki pionu społecznego i zajmowała się m.in. budową sieci sojuszniczych. W 2014 r. weszła do Zarządu Kampanii Przeciw Homofobii i współprowadziła stowarzyszenie do 2018 r. 

Pracowała w KPH do początku 2021 r. i jedną z ostatnich inicjatyw, prowadzoną równolegle z AZR-em, było przygotowanie wraz z Magdą Rakitą, współtwórczynią Fundacji „Interakcja”, pierwszego w Polsce spotkania wsparciowo-rozwojowego dla osób interpłciowych i rodziców (opiekunów) dzieci interpłciowych pn. “Poznajmy się”.

Dziękujemy Katarzynie za zaangażowanie, szalone pomysły i za codzienną pracę. Doświadczenia zebrane podczas pracy w KPH służą cały czas budowaniu wspólnoty rodziców i na tej niwie przede wszystkim życzymy dalszych sukcesów.

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?