Wesprzyj KPH

Marsz Nieprzyzwolenia rozświetli 10 października Warszawę, by zwrócić uwagę na skalę przemocy seksualnej – w relacjach intymnych i zawodowych, szkolnictwie (wyższym), kulturze, przestrzeni publicznej etc. Wydarzeniu matronuje Kampania Przeciw Homofobii.

Przemoc nie jest sprawa prywatną, a społecznym problemem i dramatem. Narusza nie tylko osobiste wolności i prawa człowieka, lecz także interes publiczny ze szkodą dla całego społeczeństwa. Według Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości co rok przemocy fizycznej i seksualnej doświadcza od 700 tys. do 1 mln Polek. W wyniku przemocy w polskich domach ginie rocznie około 150 z nich. Ponad 90% sprawców to mężczyźni. Wyroki w Polsce są zaniżane lub zawieszane, co przekłada się na poczucie bezkarności i trywializowanie zjawiska. W społeczeństwie zakorzenione są mity o winie ofiar. Seks bez świadomej i entuzjastycznej zgody to gwałt. Bez względu na wygląd, wiek, zachowanie, poziom sprawności, ubiór, stan trzeźwości – po obu stronach. Prowokuje agresor, nie ofiara. Gwałt najczęściej jest motywowany żądzą dominacji, władzy, zemsty czy poniżenia. Nikt nie zasługuje na gwałt, tak jak nikt nie prosi się o kradzież czy pobicie. Nikt nie ma prawa przekraczać naszych granic, bo wszyscy mam prawo do autonomii (seksualnej).

Odpowiedzialność za przestrzeń wolną od przemocy jest naszym wspólnym obowiązkiem. Nie chcemy żyć w strachu w społeczeństwie, w którym wiktymizuje się ofiary i usprawiedliwia agresorów, jak pokazała chociażby sprawa gwałtu przez ratowników medycznych w Elblągu. Marsz Nieprzyzwolenia łączy osoby, które chcą zmienić sposób myślenia o gwałcie i molestowaniu. Budujemy szeroki sojusz, by zatrzymać przemoc, obalić seksistowskie mity i postulować zmiany w prawie, mediach, instytucjach publicznych. Dekonstrukcja stereotypów jest konieczna, by ofiary nie bały się opowiedzieć swojej historii i bez lęku dochodziły sprawiedliwości. Zachęcamy do przeciwdziałania przemocy i aktywnej postawy!

Przejdziemy 10.10 ulicami Warszawy z transparentami i symbolicznymi światłami, bo:

– potępiamy wszelkie formy przemocy – seksualnej, fizycznej, psychicznej, i homofobicznej

– nie akceptujemy bezkarności sprawców, bierności organów ścigania i pobłażliwych wyroków

– nic nie usprawiedliwia agresji ani stereotypów dotyczących sprawców i ofiar

– nie ma zgody na seksizm i homofobię w mediach, edukacji, organach ścigania, służbie zdrowia i polityce

Chcesz wyrazić solidarność z ofiarami? Sprzeciwiasz się uznawaniu ofiar przemocy seksualnej za (współ)winne? Masz dość bagatelizowania przez władze skutków przemocy? Pragniesz polityk gwarantujących wszystkim obywatelkom i obywatelom poczucie wolności, szacunku i bezpieczeństwa? Dołącz do Marszu „Moc kontra Przemoc” ze światełkiem i swoim postulatem/hasłem/memem.

wydarzenie na facebooku

MocKontraPrzemoc_logo

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?