Wesprzyj KPH

Stanowisko Kampanii Przeciw Homofobii wobec sporu dotyczącego Trybunału Konstytucyjnego w kontekście przyjęcia PiS-owskiej ustawy o TK. 

Bardzo nas niepokoją i smucą działania partii rządzącej, która zmierza do pozbawienia Trybunału Konstytucyjnego niezależności. Trybunał pełni w państwie rolę bezpiecznika. Chroni nas m.in. przed wprowadzaniem przepisów naruszających prawa człowieka, w tym prawa osób LGBT. Jeśli jakiś przepis jest niezgodny z Konstytucją, niezależny i sprawnie działający Trybunał Konstytucyjny ma możliwość, aby ten przepis uchylić. W sytuacji, gdy instytucja ta zostaje sparaliżowana, a w Parlamencie samodzielną większość posiada partia, z której jednocześnie wywodzi się prezydent, ten bezpiecznik przestaje działać. Wówczas możliwe jest uchwalenie dowolnych przepisów, w tym również takich, które pod hasłem walki z „homopropagandą” zdelegalizują takie organizacje jak Kampania Przeciw Homofobii, a organizowanie  Parady Równości uczynią niemożliwym. Walka o utrzymanie niezależności Trybunału jest dziś również walką o utrzymanie standardu ochrony praw osób LGBT w Polsce. Pamiętamy o tym, kiedy będziemy zastanawiać się czy warto wziąć udział w manifestacji w sprawie ochrony Trybunału Konstytucyjnego.

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?