Wesprzyj KPH

W styczniu 2014 roku w Szczecinie został zamordowany Patryk, student znany w lokalnym ruchu LGBT. Od początku sprawy policja brała pod uwagę homofobiczną motywację sprawców. Dwóm sprawcom postawiono zarzuty, w tym jednemu z nich – zarzut zabójstwa. 

KPH włączyło się w sprawę jako organizacja społeczna. 22 sierpnia odbyła się pierwsza rozprawa. Sprawcy przyznali się do pobicia Patryka, i jednocześnie powiedzieli, że denerwowało ich, kiedy Patryk próbował ich podrywać. 

Szczecińskie zabójstwo przypomina sławną amerykańską sprawę Matthew Sheparda, studenta z Laramie w stanie Wyoming, który został brutalnie pobity przez poznanych w barze mężczyzn. Rodzice Matthew przez wiele lat po śmierci syna prowadzili kampanię, która doprowadziła do penalizacji przestępstw motywowanych homofobią w USA. 

Polskie prawo karne nie wymienia homofobii jako motywacji przestępstwa, przez co nie jest ona zazwyczaj badana podczas postępowania, nie stanowi także elementu obciążającego sprawcę. Od wielu lat KPH wraz z innymi organizacjami podkreślają konieczność wprowadzenia zmian w kodeksie karnym i penalizacji homofobicznych przestępstw. Zabójstwo Patryka jest kolejnym smutnym dowodem potwierdzającym palącą potrzebę nowelizacji prawa karnego.

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?