KPH będzie współtworzyć podręcznik dla policji
KPH wzięła udział w spotkaniu eksperckim zorganizowanym przez Rzecznika Praw Obywatelskich inicjującym współpracę organizacji pozarządowych z Komendą Główną Policji przy tworzeniu poradnika antydyskryminacyjnego dla funkcjonariuszy policji. W spotkaniu wzięło udział kilkanaście organizacji zajmujących się ochroną praw grup narażonych na dyskryminację, przedstawiciele biura RPO oraz Komendy Głównej Policji.
Obecna na spotkaniu Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz wyraziła duże poparcie dla inicjatywy oraz podzieliła się uwagami dotyczącymi zawartości publikacji.
Insp. Krzysztof Łaszkiewicz – Pełnomocnik ds. Ochrony Praw Człowieka Komendanta Głównego Policji, inicjator spotkania zaprezentował działania antydyskryminacyjne podjęte w policji w ciągu kilku ostatnich lat. Są wśród nich m.in. zmiana w sposobie rekrutacji (KPH brało udział w przygotowaniu założeń do dodatkowego modułu rozmowy kwalifikacyjnej dla kandydatów/ek do szkół policyjnych), warsztaty dotyczące przestępstw z nienawiści dla funkcjonariuszy z działu prewencji czy też szkolenia dla komendantów na temat praw człowieka i zarządzania różnorodnością. Insp. Łaszkiewicz podkreślił konieczność stworzenia podręcznika antydyskryminacyjnego, jako niezbędnego elementu skutecznego wprowadzania polityki antydyskryminacyjnej w działania służb policyjnych. Głównym celem podręcznika ma być dostarczenie policjantom/kom wiedzy na temat żyjących w Polsce grup narażonych na dyskryminację. Wśród informacji znajdą się m.in. specyficzne potrzeby i bariery wynikające z uwarunkowań kulturowo społecznych, najczęstsze formy i obszary dyskryminacji, stereotypy na temat danej grupy, dobre praktyki.
Organizacje pozarządowe uczestniczące w spotkaniu zostały zaproszone do współtworzenia podręcznika i przygotowania tekstów na temat danej grupy narażonej na dyskryminację. KPH przyłączyło się do zespołu redakcyjnego i przygotuje opracowanie dotyczące osób LGBT.
Tagi
Zobacz również
Ostatnio dodane
-
09.10.2024
Służba Więzienna powoła zespół, który zbada sytuację osadzonych osób transpłciowych
-
05.10.2024
Sprawy o ustalenie płci będą traktowane priorytetowo. Minister Bodnar podpisał rozporządzenie, o które zabiegało KPH
-
26.09.2024
“Equality Watch” składa skargę do Komisji Europejskiej – podkarpacki Urząd Marszałkowski nie przestrzega prawa UE
-
26.09.2024
Za nami spotkanie z Ministrą Kotulą ws. ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich i ustawy wprowadzającej
-
24.09.2024
Wraz z innymi organizacjami apelujemy do Prezydenta RP o podpisanie ustaw przywracających prawidłowe funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.