Korony Równości 2023 – nagrody rozdane
Znamy już wyniki piątej edycji plebiscytu Korony Równości – nagród uznawanych za najbardziej prestiżowe wyróżnienie w Polsce, jakie można otrzymać w wyniku działalności na rzecz społeczności LGBT+. W drodze głosowania internetowego nagrody otrzymują: Wolna Szkoła, Ogólnopolska Federacja na Rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności, Monika Falej, Wolne Sądy, Paula Szewczyk, Ane Piżl, Natasza Parzymies, Miłość Nie Wyklucza i Skanska. Gratulujemy!
Celem organizowanego przez KPH plebiscytu Korony Równości jest wyróżnienie osób oraz grup, które przez ostatnie 12 miesięcy w sposób szczególny angażowały się w walkę o równe prawa dla społeczności LGBT+. Szansę na tegoroczne zwycięstwo miały 24 osoby oraz grupy nominowane w ośmiu kategoriach: Zaangażowanie Społeczne, Równe Traktowanie, Życie Polityczne, Prawo, Media, Ludzie Internetu, Świat Kultury oraz Biznes – te dwie ostatnie to nowe kategorie plebiscytu, które premierę miały w tym roku. Poznajcie osoby oraz grupy laureackie!
1) Zaangażowanie Społeczne:
Wolna Szkoła
Wolna Szkoła to największy w Polsce ruch obywatelski, który zrzesza Sieć Organizacji Społecznych (S.O.S.) oraz oddolne ruchy społeczne, by skutecznie sprzeciwiać się zmianom w edukacji planowanym przez rządzących. Jej działania przyczyniły się do zawetowania ustawy Lex Czarnek 2.0 przez Andrzeja Dudę w grudniu 2022 r. Wolna Szkoła jest głosem szkoły, jakiej potrzebuje Polska – nowoczesnej, demokratycznej, bezpiecznej i otwartej na różnorodność, szkoły równych szans. Stoi na straży wartości edukacji, które naruszają rządzący.
2) Równe Traktowanie:
Ogólnopolska Federacja na Rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności
Ogólnopolska Federacja na Rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności z siedzibą w Zabrzu to związek stowarzyszeń, których misją jest zapobieganie skutkom ubóstwa i wykluczenia społecznego osób w kryzysie bezdomności. Federacja, jako pierwsza w Polsce, zajęła się tym problemem w odniesieniu do społeczności LGBT+ i w czerwcu 2023 r. wydała raport z badania “Bezdomność osób LGBT+”, w którego skład wchodzi także diagnoza stanu wiedzy na temat bezdomności w tej grupie, stosowanych rozwiązań, wyzwań i planów wsparcia.
3) Życie Polityczne:
Monika Falej
Monika Falej to posłanka partii Lewica, prawniczka, wiceprzewodnicząca Komisji Etyki Poselskiej. We wrześniu 2022 r., w ramach pracy w Komisji Etyki Poselskiej, doprowadziła do ukarania Jarosława Kaczyńskiego karą nagany za haniebne naśmiewanie się z osób transpłciowych. Dzięki jej działaniom, w sierpniu 2023 r., naganą ukarano również byłego posła PiS, Łukasza Mejzę, który na antenie TVP Info mówił o tęczowej zarazie. Nagana to najwyższa możliwa kara, jaką może nałożyć Komisja Etyki Poselskiej na posła_nkę.
4) Prawo:
Wolne Sądy
Wolne Sądy to grupa prawników i prawniczek, która zawiązała się na fali protestów społecznych w obronie niezależności sądownictwa. Wolne Sądy reprezentowały prof. Jakuba Urbanika w procesie o naruszenie dóbr osobistych wytoczonym Ministrowi Edukacji i Nauki, Przemysławowi Czarnkowi, który dopuścił się homofobicznych wypowiedzi na antenie TVP Info i Radia Maryja. Zgodnie z wyrokiem sądu, we wrześniu 2022 r., Minister Czarnek opublikował przeprosiny na swoich kanałach społecznościowych skierowane do prof. Urbanika i osób ze społeczności LGBT+.
5) Media:
Paula Szewczyk
Paula Szewczyk jest dziennikarką Wysokich Obcasów, odpowiada za większość tekstów dotyczących społeczności LGBT+ opublikowanych na łamach magazynu. Wspiera zespół Wysokich Obcasów i Gazety Wyborczej w zakresie języka inkluzywnego. W marcu 2023 r. ukazała się jej książka 'Ciała obce. Opowieść o transpłciowości’. Bohaterkami i bohaterami reportażu są osoby transpłciowe, ich partnerzy, partnerki oraz rodzice. Paula Szewczyk opowiada ich historie i uwrażliwia na to, z czym muszą się zmagać na co dzień. Ta pozycja to porządna dawka wiedzy związana z polskimi realiami, pojęciami i zjawiskami związanymi z transpłciowością.
6) Ludzie Internetu:
Ane Piżl
Ane Piżl to ratownica medyczna, edukatorka, aktywistka, promotorka kultury równości i języka inkluzywnego. Otwarcie mówi o swojej niebinarności i prowadzi edukację zdrowotną na Instagramie. W 2022 r. zapoczątkowała Top Freedom – ruch, który upomina się o neutralność ciała i możliwość odsłonięcia klatki piersiowej wszędzie tam, gdzie połowa społeczeństwa ma do tego prawo. W czerwcu 2023 r. premierę miał wspólny projekt Ane i Storytel pt. “Jestem Trans”, który jest serią podcastów z osobami niebinarnymi, transpłciowymi i ich rodzicami.
7) Świat Kultury:
Natasza Parzymies
Natasza Parzymies jest reżyserką i scenarzystką filmową. W swoich filmach skupia się na tematyce miłosnej i współczesnych problemach młodych ludzi. Zadebiutowała miniserialem internetowym “Kontrola” opowiadającym o skomplikowanej relacji dwóch lesbijek. “Kontrola” odniosła sukces w Polsce i zagranicą, a do tej pory powstały już 4 jej sezony. W kwietniu 2023 r. premierę miał krótkometrażowy film Nataszy Parzymies pt. “Moje stare” opowiadający o miłości dwóch lesbijek, które spotykają się po 50 latach i wyruszają we wspólną podróż. “Moje stare” to pierwszy film w Polsce, który tak zgrabnie i pięknie rozprawia się z tabu i czyni seniorki-lesbijki widocznymi.
8) Biznes:
Miłość Nie Wyklucza i Skanska
Miłość Nie Wyklucza to organizacja, która od 2009 r. działa na rzecz równego traktowania osób LGBT+ i wprowadzenia równości małżeńskiej. W listopadzie 2022 r. Miłość Nie Wyklucza, przy wsparciu firmy Skanska, wydała “Bezpieczne Przystanie” – pierwszą w Polsce publikację przedstawiającą dobre praktyki skierowane do i realizowane przez tęczowe sieci w firmach z sektora prywatnego. Głównym celem raportu jest zebranie i przekazanie rzetelnych informacji o tym, jak firmy wspierają osoby LGBT+ w miejscu pracy i dlaczego powinny robić to w jeszcze szerszym zakresie.
Wszystkim osobom i grupom laureackim jeszcze raz serdecznie gratulujemy, a Was zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z Gali.
Zobacz również
Ostatnio dodane
-
12.09.2024
Korony Równości 2024 – poznaj osoby i grupy laureackie!
-
11.09.2024
Już jutro (12.09) transmisja live Gali Koron Równości 2024!
-
10.09.2024
Nowy rok szkolny – nowa nagonka. Interweniujemy w sprawie poradnika dla szkół Ordo Iuris
-
27.08.2024
Wybierz, kto otrzyma tegoroczne Korony Równości!
-
27.08.2024
Znamy wyniki Funduszu “Wspólnymi siłami budujemy równość” – kto otrzyma grant?
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.