Wesprzyj KPH

Znamy wyniki  3. edycji plebiscytu Korony Równości organizowanego przez KPH. W drodze internetowego głosowania nagrodzone zostały osoby i grupy szczególnie zaangażowane w roku 2021 w walkę o prawa społeczności LGBT+: Maja Staśko, zespół Rankingu Szkół LGBT+, Magdalena Biejat, kolektyw Szpila, Maja Heban oraz Janina Bąk. Z okazji 20-lecia KPH zespół stowarzyszenia przyznał nagrody specjalne. Otrzymali je Robert Biedroń i redakcja magazynu Replika. Wyróżniono również drag queen Kim Lee za całokształt jej działalności.

Organizowany przez stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii od 2019 roku plebiscyt Korony Równości ma na celu wyróżnienie osób szczególnie zaangażowanych w walkę o równe prawa dla społeczności LGBT+. W tym roku nominowanych było 18 osób i grup w 6 kategoriach: Zaangażowanie Społeczne, Równe Traktowanie, Życie Polityczne, Prawo, Media i Ludzie Internetu. O zwycięzcach i zwyciężczyniach plebiscytu zadecydowali internauci i internautki biorący udział w głosowaniu, a wyniki ogłoszono na ceremonii wręczenia nagród połączonej z obchodami 20-lecia KPH.

Zaangażowanie Społeczne – Maja Staśko

Nagrodę w kategorii Zaangażowanie Społeczne otrzymała Maja Staśko – feministka, aktywistka i dziennikarka oraz autorka książki „Gwałt to przecież komplement. Czym jest kultura gwałtu?” i „Gwałt polski”. Staśko doceniono za to, że mówi głośno o problemach dyskryminowanych grup społecznych w Polsce, w tym osób LGBT+. Wykorzystuje do tego dostępne platformy i kanały komunikacji, aby konsekwentnie i bezkompromisowo stawać po stronie równości i sprawiedliwości.

Równe Traktowanie – Ranking Szkół LGBT+

W kategorii Równe Traktowanie zwyciężył zespół Rankingu Szkół LGBT+. Ranking, to nie tylko oddolnie zainicjowane badanie, w którym wzięły udział 22 tysiące młodzieży szkolnej z całej Polski, ale przede wszystkim narzędzie, dzięki któremu młode osoby mają szansę trafić do otwartej i szanującej każdego szkoły średniej. Internautki i internauci docenili to, że dzięki zespołowi tworzącemu Ranking Szkół LGBT+ szkoły mobilizują się do podejmowania działań na rzecz zwiększenia akceptacji, a młodzież wie, jaką szkołę ma wybrać, by zdobywać wiedzę w bezpiecznych warunkach.

Życie Polityczne – Magdalena Biejat

Korona Równości w kategorii Życie Polityczne trafiła w ręce posłanki Magdaleny Biejat, która już po raz drugi została nominowana w plebiscycie KPH (pierwszy raz w 2019 roku). Biejat od początku swojej kariery politycznej opowiada się za równością małżeńską i adopcją dzieci przez pary osób tej samej płci. Konsekwentnie upomina się o prawa osób LGBT+ w Polsce. Stale angażuje się w pomoc osobom zatrzymywanym w trakcie pacyfikowanych przez policję protestów ulicznych w obronie praw osób LGBT+, kobiet i ochrony klimatu.

Prawo – kolektyw Szpila

Głosami internautek i internautów w kategorii Prawo zwyciężyła Szpila –  feministyczny kolektyw antyrepresyjny, który koordynuje udzielanie bezpłatnej pomocy prawnej osobom doświadczającym prześladowań ze strony władzy i policji. Dzięki ich poświęceniu i zaangażowaniu, często bez chwili wytchnienia i snu, każda uczestnicząca w protestach osoba może liczyć na wsparcie. Szpila pomagała podczas Tęczowej Nocy oraz na strajkach przeciwko zaostrzeniu przepisów dot. aborcji. Obecnie zajmuje się ok. 200 sprawami karnymi i niezliczoną liczbą spraw wykroczeniowych.

Media – Maja Heban

Laureatką Korony Równości w kategorii Media została dziennikarka i publicystka portalu Noizz.pl – Maja Heban, która jest jednym z najważniejszych głosów osób transpłciowych w Polsce. Heban cechuje wielka wrażliwość i wnikliwość, które pozwalają jej cierpliwie, mądrze i spokojnie opisywać życie oraz problemy osób transpłciowych. Nieustępliwie walczy z terfizmem, przejawami pogardy i nienawiści, a dzięki jej pracy dziennikarskiej i edukacyjnej wzrasta świadomość nt. osób niecispłciowych.

Ludzie Internetu – Janina Bąk (Janina Daily)

Koroną Równości w nowej kategorii plebiscytu – Ludzie Internetu nagrodzona została Janina Bąk. Laureatka 3. edycji plebiscytu KPH, szerzej znana jako Janina Daily, wspiera społeczność LGBT+ w mediach społecznościowych, filmach, webinariach, podczas wystąpień publicznych i konferencji. Tłumaczy dlaczego tak ważna jest walka o równe prawa, edukuje i dostarcza rzetelnych materiałów. Janina zwraca również uwagę na problemy psychiczne, które wiążą się z dyskryminacją i wspiera finansowo organizacje LGBT+ poprzez działania charytatywne.

Nagrody Specjalne

Z okazji 20-lecia Kampanii Przeciw Homofobii – stowarzyszenia założonego 11 września 2021 roku przez grupę entuzjastek i entuzjastów, którzy uwierzyli, że Polska może być krajem ludzi równych praw – przyznano 3 nagrody specjalne. Otrzymali je Robert Biedroń – założyciel KPH, który przez 8 lat pełnił funkcję prezesa stowarzyszenia wkładając w to całe swoje serce oraz redakcja Repliki – jedyny w Polsce magazyn LGBT+, który napędzany siłą zespołu wolonariuszek i wolontariuszy kierowanego od 2006 roku przez Mariusza Kurca czyni głos osób LGBT+ słyszalnym. Za całokształt działalności nagrodą specjalną wyróżniono również drag queen, Kim Lee, która odeszła od nas w tym roku, ale zawsze będzie z nami.

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?