Konferencja „Hate No More – Wymiar sprawiedliwości i organy ścigania w służbie ofiar przestępstw z nienawiści”
„Hate No More – Wymiar sprawiedliwości i organy ścigania w służbie ofiar przestępstw z nienawiści” to tytuł dwudniowej, międzynarodowej konferencji organizowanej przez Kampanię Przeciw Homofobii. Konferencja odbędzie się w dniach 12 – 13 grudnia w Warszawie, a jej celem jest podsumowanie dwuletniego międzynarodowy projektu „Wymiar sprawiedliwości i organy ścigania w służbie ofiar przestępstw z nienawiści”, którego KPH było liderem.
„Wymiar sprawiedliwości i organy ścigania w służbie ofiar przestępstw z nienawiści” to projekt prowadzony równolegle w pięciu krajach UE: Polsce, Litwie, Łotwie, Chorwacji i Węgrzech. Jego głównym celem jest monitorowanie wdrażania Dyrektywy 2012/29/UE oraz zapobieganie wiktymizacji osób poszkodowanych w wyniku przestępstw z nienawiści motywowanych homofobią i transfobią poprzez zwiększenie kompetencji przedstawicieli organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. W ramach projektu przeprowadzone zostały badania jakościowe i ilościowe nt. przestępstw motywowanych homofobią i transfobią (za realizację badań odpowiadało Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW). Badaniom towarzyszyła analiza prawa i praktyki w zakresie sposobu traktowania osób, które doświadczyły przestępstw z nienawiści. Wydana została również publikacja pod Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, pt. „Raport o Polsce – Homofobiczne i transfobiczne przestępstwa z nienawiści a wymiar sprawiedliwości”. Ponadto w ramach projektu przeszkolono kilkudziesięciu sędziów, prokuratorów i funkcjonariuszy Policji.
Adresatami konferencji są przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, przedstawiciele europejskich organizacji pozarządowych zajmujących się problematyką przestęp z nienawiści motywowanych orientacją seksualną i tożsamością płciową, przedstawiciele rządów Państw Członkowskich UE, przedstawiciele Ambasad, Prokuratury Generalnej, Komendy Głównej Policji oraz OBWE.
Organizacje uczestniczące w projekcie to: Zagreb Pride (Chorwacja), Háttér Társaság (Węgry), MOZAĪKA (Łotwa), LGL (Litwa) i Kampania Przeciw Homofobii (Polska). Krajowymi partnerami projektu są: Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, Prokuratura Generalna oraz Komenda Główna Policji. Projekt jest finansowany z programu Fundamental Rights and Citizenship Komisji Europejskiej.
Projekt „Wymiar sprawiedliwości i organy ścigania w służbie ofiar przestępstw z nienawiści” realizowany ze środków Komisji Europejskiej z programu Justice JUST/2013/FRC/AG/6163
Tagi
Zobacz również
Ostatnio dodane
-
20.03.2025
Rząd Orbána zakazuje Parady Równości w Budapeszcie. To zamach na prawa człowieka.
-
19.03.2025
Wspieramy Tęczowe Opole i doceniamy ich ważną pracę na rzecz społeczności LGBT+ – pokażmy im nasze wsparcie!
-
09.03.2025
„Jak mówić, by nie wykluczać?” – nowy poradnik we współpracy z Radą Języka Neutralnego już dostępny!
-
06.03.2025
Pracuj z KPH – dołącz do nas jako Fundraiser_ka ds. darczyńców indywidualnych
-
06.03.2025
Twoje 1,5% podatku ma ogromną moc – zmienia życie wielu ludzi na lepsze
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.