Wesprzyj KPH

Panele dyskusyjne, monodram, performance i koncert. To wszystko kryje program Homoletyki – dwudniowego wydarzenia  stanowiącego element ogólnopolskiego projektu „Dotknij Teatru” organizowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Homoletyka odbędzie się 29 i 30 marca w Domu Literatury przy ul. Roosevelta 17 w Łodzi.  Wstęp bezpłatny. Wydarzenie zostało objęte matronatem Kampanii Przeciw Homofobii.

Tak do udziału w wydarzeniu zachęcają organizatorzy:

Dwa dni projektu „Homoletyka” to okazja, by zapoznać się z pełnym przekrojem problematyki LGBTQ w Polsce. Hasło Kampanii Przeciw Homofobii „Nich nas zobaczą” odzwierciedla tożsamościowe konteksty, z którymi chcemy zapoznać wszystkie osoby zainteresowane kwestią tolerancji i otwartości: od obecności gejów i lesbijek we wspólnocie Kościoła Katolickiego i dialog w kościele, współczesny dramat i teatr jako medium opowiadające o tożsamości, premierę monodramu „Homuś” oraz performans muzyczny Piotra Sobolczyka i koncert zespołu „Mięta”.

PROGRAM:  

29.03.2017 (środa), Dom Literatury w Łodzi

godz. 19.00
Panel dyskusyjny „Homokatolicy?” z udziałem: Zuzanna Radzik („Tygodnik Powszechny”), Mariusz Kurc („Replika”), Marcin Dzierżanowski („Wprost”, „Wiata i Tęcza”). Prowadzenie: Marta Zdanowska (Dom Literatury)

Jeśli jesteś gejem, lesbijką lub osobą trangenderową, drzwi Kościoła Katolickiego są przed tobą zamknięte. Jakie miejsce we wspólnocie wiernych zajmują osoby nieheteronormatywne i jak kościół katolicki w Polsce traktuje „homokatolików”? Czy zorganizowana przez ruch LGBT kampania społeczna „Przekażmy sobie znak pokoju”, w którą włączyły się środowiska katolickie to zwiastun zmian?

godz. 20.30

Monodram „Homuś” w reż. Michała Rzepki / Tekst: Stach Szulist / Wizualizacje: Piotr Pasiewicz / Występuje: Adam Mortas

Wiejska społeczność to czasem małe piekło z ustaloną hierarchią i fałszywą lojalnością wobec wspólnoty. Ofiara molestowania seksualnego zostaje napiętnowana nie tylko przez sąsiadów i rówieśników, ale i przez własną rodzinę. Skoro molestuje ksiądz, otwarty sprzeciw, oznacza społeczne samobójstwo i drwiny z orientacji seksualnej molestowanego chłopaka. Złamanie tabu jakim jest homoseksualizm nakręca spiralę agresji  zakończoną tragicznym finałem.

30.03.2017 (czwartek), Dom Literatury w Łodzi      

godz. 19:00          
Panel dyskusyjny „Dramat seksualności – seksualność dramatu” z udziałem: Marty Konarzewskiej, dr Piotr Sobolczyk (IBL), dr Błażej Warkocki (UAM) / prowadzenie: dr Leszek Karczewski (Uniwersytet Łódzki)

Jak queerować polski kanon literacki? Jak wygląda homospołeczny kontekst w polskim dramacie i teatrze współczesnym? Czy można jeszcze rozmawiać, jeśli posługujmy się odmiennym językiem: wartości narodowe contra Inny, narracja tożsamościowa contra homofobia   i uliczna agresja? Jak wybrzemiewają w dramacie narracje lesbijskie?

godz. 20.30         
„Hydroprofity/ Hydroprofits” / Performans muzyczny Piotra Sobolczyka inspirowany wodą i wszelkimi jej przejawami, wykorzystujący tak różne inspiracje muzyczne jak ska, salsa czy folk.

godz. 21.15         
Koncert zespołu „Mięta”. „Mięta” proponuje (nie tylko) subtelne dźwięki łączone z ironią gier słownych. Całość w słodko-gorzki sposób opowiada historię damsko-damskich relacji.

 

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?