Wesprzyj KPH

Od wolontariuszki, przez sekretarzynię zarządu po koordynatorkę programową. Po 10 latach z KPH żegna się Franciszka Sady – współtwórczyni ruchu sojuszniczego, główna zawiadująca plebiscytem Korony Równości, architekta strategii współpracy KPH z biznesem.

Franciszka Sady pojawiła się w Kampanii Przeciw Homofobii w 2013 roku jako wolontariuszka, by dwa lata później dołączyć do jej zespołu. Rzucona na głęboką wodę zajęła się budowaniem ruchu sojuszniczego w Polsce. To m.in. dzięki jej pracy, gwiazdy wielkiego formatu zaczęły publicznie zabierać głos stając murem za społecznością LGBT+. Do walki o równe prawa, w ramach współkoordynowanej przez Franciszkę kampanii „Ramię w ramię po Równość”, włączyli się m.in. Zbigniew Wodecki, Maryla Rodowicz, Zofia Czerwińska, Julia Kuczyńska Maffashion, Dorota Wellman czy zespół Lao Che. Naturalnym było więc, że to ona chwyci za stery i przez kolejne 10 lat będzie główną dowodzącą corocznej gali KPH, na której od 2019 roku przyznawane są Korony Równości – nagrody uznawane za najważniejsze wyróżnienie, jakie można otrzymać za działalność na rzecz osób LGBT+ w Polsce. 

To Franciszka była pomysłodawczynią ogólnopolskiej akcji fundraisingowej „Tatuaże Przeciw Homofobii”, dzięki której zebrano kilkaset tysięcy złotych na walkę o równouprawnienie społeczności LGBT+. Uwielbiająca kontakt z ludźmi była zaangażowana w liczne kampanie społeczne KPH, w tym m.in. #JestemPrzeciwTransfobii czy #SportPrzeciwHomofobii, do której włączyła mistrzynie olimpijskie – Jolę Ogar-Hill i Katarzynę Zillmann, piłkarza Radosława Majdana oraz himalaistę Adama Bieleckiego. 

W 2017 roku Franciszka została liderką zespołu odpowiedzialnego za zorganizowanie w Polsce ogólnoeuropejskiej konferencji ILGA-Europe z udziałem osób aktywistycznych LGBT+ z całego kontynentu. Rok później wybrano ją na okres jednej kadencji do zarządu stowarzyszenia KPH, w którym w latach 2018-2020 pełniła funkcję sekretarzyni. 

Ostatnie 3 lata Franciszka poświęciła najpierw budowaniu, a potem wdrażaniu strategii współpracy KPH z biznesem. To dzięki niej w działania na rzecz społeczności LGBT+ włączyły się takie marki jak Sephora, Avon czy Kubota. To ona wspólnie z firmą Wild Grass stworzyła Fundusz rainbow4.love wspierający lokalne organizacje LGBT+. To również Franciszka, w imieniu KPH i we współpracy z marką Pantene, uruchomiła Fundusz Rośnij Siłę, którego celem jest pozyskiwanie środków na wsparcie psychologiczne dla osób LGBT+.

W 2013 roku przyszłam do KPH jako sojuszniczka, która widzi niesprawiedliwość dotykającą osoby LGBT+ i czuje się w obowiązku coś z tym zrobić. Przez czas mojej pracy w organizacji nauczyłam się bardzo wiele, obdarzono mnie ogromnym zaufaniem i dano mi szansę na rozwój. Jestem za to ogromnie wdzięczna. Jako osoba, która przez wiele lat była zaangażowana w rozwój ruchu sojuszniczego, widzę jak bardzo polskie społeczeństwo otworzyło się na osoby LGBT+, a co nawet ważniejsze dołączyło do nich, by wspólnie walczyć o równość. Cieszę się, że swoją pracą w KPH mogłam dołożyć cegiełkę do zmiany na lepsze. Zespołowi KPH oraz wszystkim wspaniałym osobom, z którymi miałam możliwość pracować – dziękuję za te 10 lat!

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?