Debata o tolerancji inaugurująca nowy program edukacyjny
Zapraszamy na debatę o tolerancji w Europie, Polsce, we Wrocławiu. W debacie wezmą udział ks. Adam Boniecki, Bente Kahan, imaman Ali Abi Issa, Jacek Żakowski, Hanna Domagała z Biura Euro 2012, Mirosława Makuchowska z KPH oraz Jacek Purski z Nigdy Więcej. 15 grudnia, godz.:12.30 , XIV Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu, al. Brücknera 10.
Kampania Przeciw Homofobii włączyła się w program Wrocław przeciw rasizmowi i wykluczeniom przygotowany przez XIV LO we Wrocławiu we współpracy z Urzędem Miasta Wrocławia i na początku przyszłego roku będzie realizować zajęcia edukacyjne na temat homofobii dla uczniów i nauczycieli wrocławskich szkół ponadgimnazjalnych. Debata Porozmawiajmy o tolerancji we Wrocławiu jest inauguracją programu oraz zaproszeniem do przystąpieniem do programu przez wrocławskie szkoły.
A co o debacie piszą sami organizatorzy:
Pomysł na zorganizowanie debaty, której głównym tematem będzie tolerancja wobec ludzi żyjących obok nas, a postrzeganych jako Innych, narodził się po eksperymencie przeprowadzonym w czerwcu 2011 r. wraz z uczniami wrocławskiej Czternastki. Przebrani w stroje wskazujące na przynależność do różnych grup wykluczonych społecznie młodzi ludzie doświadczyli na ulicach Wrocławia przejawów nietolerancji, stykając się z agresją słowną oraz reakcjami wynikającymi ze strachu przed innością. Mając świadomość, iż współczesna Europa, w tym także i Polska, nie jest wolna od postaw ksenofobicznych powodowanych wzmacnianiem tendencji nacjonalistycznych, o czym świadczą chociażby tegoroczne tragiczne wydarzenia w Norwegii, chcielibyśmy pochylić się nad ideą multikulturalizmu oraz nad pytaniem o polską tolerancję.
Gośćmi debaty będą: publicysta Jacek Żakowski, ksiądz Adam Boniecki, imam Ali Abi Issa, Bente Kahan, dyrektor Biura Euro 2012 Urzędu Miasta Wrocławia Hanna Domagała, Mirosława Makuchowska z Kampanii Przeciw Homofobii oraz Jacek Purski ze stowarzyszenia Nigdy Więcej.
Debata, która odbędzie się w LO nr XIV we Wrocławiu w dniu 15 grudnia 2011 r., jest częścią programu edukacyjnego „Wrocław przeciw rasizmowi i wykluczeniom”, przygotowywanego przez dwójkę nauczycieli: dr Monikę Spławską-Murmyło i dr. Mirosława Tryczyka dla Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Wrocławia. Głównym celem programu jest promowanie i kształtowanie modelu demokratycznej, odpowiedzialnej i świadomie funkcjonującej szkoły ceniącej wartości obywatelskie i tolerancję, otwartej na drugiego człowieka i otaczający świat poprzez nabywanie przez Uczestników następujących umiejętności i kształtowanie zachowań: refleksyjnego i etycznego kibicowania, zainteresowania, rozumienia i poszanowania praw człowieka, włączenia się w zwalczanie rasizmu, rozwijanie postawy tolerancji, odpowiedzialności, sprawiedliwości i solidarności, rozumienia bogactwa i różnorodności kultur i znajdowania ich wspólnych wartości. Nie bez znaczenia jest fakt, iż debata odbędzie się we Wrocławiu – mieście, które poprzez swoją historię jest symbolem polskiej różnorodności społecznej i kulturowej.
Źródło: porozmawiajmy o tolerancji.pl
Tagi
Zobacz również
Ostatnio dodane
-
12.09.2024
Korony Równości 2024 – poznaj osoby i grupy laureackie!
-
11.09.2024
Już jutro (12.09) transmisja live Gali Koron Równości 2024!
-
10.09.2024
Nowy rok szkolny – nowa nagonka. Interweniujemy w sprawie poradnika dla szkół Ordo Iuris
-
27.08.2024
Wybierz, kto otrzyma tegoroczne Korony Równości!
-
27.08.2024
Znamy wyniki Funduszu “Wspólnymi siłami budujemy równość” – kto otrzyma grant?
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.