Wesprzyj KPH

KPH przygotowała dla Was krótką instrukcję, w której wyjaśniamy, co i kiedy trzeba zrobić, aby wziąć udział w tegorocznych wyborach prezydenckich. Jeżeli chcesz głosować, to nie przegap tych terminów. 

A/ Głosuje w kraju

Jeśli przebywasz poza adresem zameldowania i chcesz zagłosować:

 • Złóż wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie okręgu do 23 czerwca. Do złożenia wniosku potrzebujesz: imię ojca, numer PESEL, adres zameldowania, adres pod którym teraz mieszkasz. W przypadku drugiej tury wyborów, nie będziesz musiał/a ponownie dopisywać się do spisu wyborców w wybranym przez siebie okręgu.
 • Złóż w swoim urzędzie gminy (w miejscu gdzie jesteś zameldowany) wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania do 26 czerwca. Zaświadczenie możesz odebrać osobiście, lub pisemnie upoważnić do odbioru wybraną przez siebie osobę. Otrzymasz dwa zaświadczenia: jedno potrzebne do głosowania w pierwszej turze wyborów, drugie uprawniające do głosowania w ewentualnej drugiej turze. Uwaga, utrata zaświadczenia o prawie do głosowania odbiera Ci możliwość udziału w wyborach, nawet w miejscu zameldowania. Krótką instrukcję jak uzyskać zaświadczenie znajdziesz TUTAJ

Jeśli na stałe mieszkasz za granicą: 

 • Ale w dniu wyborów będziesz w kraju –  złóż wniosek o wpisanie do spisu wyborców, najpóźniej do 23 czerwca
 • I chcesz głosować osobiście w placówce dyplomatycznej, zgłoś chęć dopisania się do spisu wyborców w wybranym zagranicznym okręgu do 25 czerwca. Do złożenia wniosku potrzebujesz: adres zamieszkania/pobytu za granicą, adres zameldowania w Polsce, numer ważnego paszportu. W przypadku drugiej tury wyborów nie będziesz musiał/a ponawiać zgłoszenia. Jeśli dopisywałeś/aś się do spisu wyborców przed wcześniejszą datą wyborów (10 maja), nie musisz ponownie się dopisywać.

B/ Głosuje korespondencyjne

W kraju:

 • Jeżeli w dniu wyborów będziesz podlegał/a obowiązkowej kwarantannie- zgłoś zamiar głosowania korespondencyjnego do 23 czerwca. Jeżeli w drugiej turze również będziesz głosował/a korespondencyjnie, musisz ponownie zgłosić ten zamiar. Formularz do zgłoszenia znajdziesz na TUTAJ.  Pakiet wyborczy otrzymasz najpóźniej do 26 czerwca.
 • Jeśli zgłosiłeś/aś chęć głosowania korespondencyjnego w kraju przed 16 czerwca, nie później niż 23 czerwca otrzymasz pakiet wyborczy. Jeśli listonosz nie będzie mógł zostawić pakietu w skrzynce, otrzymasz zawiadomienie o możliwości odbioru pakietu na poczcie. Musisz odebrać pakiet nie później niż 1 dzień od dnia pozostawienia powiadomienia.
 • Oddaj głos w sposób określony w dolnej części karty do głosowania, włóż kartę do koperty z napisem „Koperta na kartę do głosowania” i zaklej kopertę! Wypełnij oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu i podpisz się. Zaklejoną kopertę z głosem oraz wypełnione oświadczenie włóż do koperty zwrotnej z adresem i numerem właściwej obwodowej komisji wyborczej.
 • Najpóźniej do 26 czerwca wrzuć kopertę zwrotną do skrzynki Poczty Polskiej, lub dostarcz osobiście lub poprzez pośrednika do swojego urzędu gminy.

Za granicą:

 • Jeśli zgłosiłeś/aś chęć głosowania korespondencyjnego za granicą przed 15 czerwca, nie później niż 26 czerwca otrzymasz pakiet wyborczy.
 • Wypełnij kartę do głosowania i oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Włóż kartę i oświadczenie do koperty zwrotnej.
 • Wyślij kopertę zwrotną do właściwego konsula. Uwaga- sam/a musisz zapłacić za przesyłkę!

Więcej informacji znajdziesz  TUTAJ

C/ Jestem osobą z niepełnosprawnością / Jestem osobą, która ukończyła 60 lat:

 • Możesz udzielić pełnomocnictwa wybranej osobie do 19 czerwca. Wzór wniosku o udzielenie pełnomocnictwa znajdziesz  TUTAJ.
 • Jeśli udzieliłeś/aś pełnomocnictwa w pierwszej turze, nie musisz robić tego ponownie przed ewentualną drugą turą. Jeśli jednak nie głosowałeś/aś w pierwszej turze, a chcesz zagłosować przez pełnomocnika w drugiej turze, możesz złożyć wniosek do 3 lipca.

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?