Wesprzyj KPH

Robert Biedroń udzielił wywiadu „Gazecie Wyborczej” w Kielcach. Oto zapis rozmowy.

 http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35255,7611041,Robert_Biedron__Szkola_udaje__ze_gejow_nie_ma.html

Robert Biedroń: Szkoła udaje, że gejów nie ma ziem 2010-03-01, ostatnia aktualizacja 2010-02-28 19:38:39.0

W każdej szkole, niemal w każdej klasie, również w Kielcach, są geje i lesbijki. Nie można tego ukrywać – mówi Robert Biedroń, który w sobotę gościł w Kielcach na spotkaniu poświęconym nauczaniu o homoseksualności w polskich szkołach.

W sobotę gościł on w Kielcach na spotkaniu poświęconym nauczaniu o homoseksualności w polskich szkołach. W Antykwariacie Naukowym przy ulicy Sienkiewicza zorganizowała je grupa inicjatywna Kampanii Przeciw Homofobii. Było to jej pierwsze przedsięwzięcie.

Ziemowit Nowak: – Po co w szkołach nauczać o homoseksualistach i lesbijkach, nie mogą tego robić rodzice, jeśli uznają za stosowne?

Robert Biedroń: – Trzeba to robić, ponieważ geje i lesbijki są w szkołach i mają swoje bardzo konkretne problemy. Obecnie w polskiej szkole uczymy homofobii, szerzymy stereotypy i uprzedzenia. Najbardziej obraźliwym słowem jest „ty geju”, „ty lesbijko”, „cioto”, „pedale”. Często takie słowa padają. Nauczyciele nie reagują, traktują to jako taki folklor szkolny, drobnostkę. Najczęściej uważają, że w naszej szkole nie ma gejów czy lesbijek, bo przecież jakby byli, to byśmy wiedzieli. Może gdzieś tam w Warszawie, ale u nas, w Kielcach, to na pewno ich nie ma. A geje i lesbijki są w każdej polskiej szkole, niemal w każdej klasie. Chcą rozmawiać o swojej tożsamości i nie mają z kim.

Przychodzi uczeń do nauczyciela czy pedagoga szkolnego i mówi, że nazywają go pedałem czy lesbijką. Co ma zrobić nauczyciel?

– Powinien przede wszystkim okazać zrozumienie, że jest w stanie w jakiś sposób pomóc. Być może powinien zorganizować pogadankę w szkole na temat homoseksualności, że w naszej szkole są takie osoby, że kiedy używamy takich słów, możemy konkretnie kogoś obrazić.

Są kraje, na których możemy się wzorować?

– Praktycznie większość krajów w Europie, Stany Zjednoczone. Dzisiaj edukacja o homoseksualności w innych krajach jest całkowicie zintegrowana z systemem edukacyjnym w ogóle. Mówi się o tym nie tylko na lekcjach o rodzinie, o seksualności. O tym trzeba mówić na języku polskim, fizyce, matematyce, przecież wielu wielkich pisarzy, naukowców, było homoseksualistami, nie można tego ukrywać. Pozytywne przykłady mogą zmienić nastawienie do homoseksualistów.

ziem

Tekst pochodzi z portalu Gazeta.pl – www.gazeta.pl © Agora SA

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?