Będzie drugie czytanie nowelizacji Kodeksu karnego! W projekcie nadal brakuje ważnego elementu dla osób LGBT+

Wczoraj odbyło się głosowanie w Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach nad nowelizacją Kodeksu karnego, który rozszerza ochronę przed mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści, które motywowane są dyskryminacją ze względu na niepełnosprawność, wiek, płeć i orientację seksualną.
W posiedzeniu Komisji brał udział Przemysław Walas, kierownik rzecznictwa w KPH. Komisja zdecydowała o skierowaniu projektu do dalszego procedowania przez Sejm. Kolejnym krokiem na ścieżce legislacyjnej jest drugie czytanie na sali plenarnej.
Tożsamość płciowa nadal nie została uwzględniona w projekcie
W KPH nie mamy wątpliwości, że nowelizacja Kodeksu karnego jest potrzebna, a procedowana ustawa toto i krok w kierunku ochrony osób LGBT+ przed nienawiścią.
“Ustawa nie tworzy nowego prawa, jedynie rozszerza obecną ochronę prawną. Wbrew narracji prawicy nie ogranicza również wolności słowa. Ustawa wprowadza ochronę godności wszystkich osób, zapewnienie im bezpieczeństwa i cywilizuje debatę publiczną.” – tłumaczy Przemek Walas.
Czy to ustawa idealna? Zdecydowanie nie! W pierwotnym projekcie ustawy jedną z przesłanek była tożsamość płciowa – w aktualnej wersji nie została już uwzględniona.
Bez tego konkretnego zapisu część naszej społeczności będzie nadal atakowana – osoby transpłciowe padały ofiarą nagonki i oszczerczej kampanii w trakcie wyborów prezydenckich w 2020 roku. Dzieje się to również teraz – polska prawica kopiuje nienawistną narrację Donalda Trumpa, uderzające w godność osób transpłciowych. Dlatego uzupełnienie przesłanek o tożsamość płciową jest kluczowe i o to będziemy walczyć na kolejnych etapach procedowania nowelizacji Kodeksy Karnego.
Co się wydarzyło do tej pory?
KPH od samego początku prac nad nowelizacją ustawy walczyło, żeby przed mową nienawiści chronić całą społeczność. Dwukrotnie wzięliśmy udział w konsultacjach projektów, nawet gdy czas na zgłoszenie uwag wynosił raptem 5 dni, niezmiennie podnosząc ten sam postulat – osoby transpłciowe muszą być chronione przed nienawiścią (patrz: KPH składa uwagi do projektu nowelizacji Kodeksu karnego w zakresie ochrony przed przestępstwami z nienawiści i mową nienawiści)
Przed I czytaniem w sejmie – wspólnie z 36 organizacjami – na konferencji zaprezentowaxxśmy stanowisko, w którym wypunktowaxxśmy szereg propozycji konkretnych zapisów, dzięki którym nowelizacja Kodeksu Karnego odpowiadałby międzynarodowym standardom ochrony grup mniejszościowych i marginalizowanych przed nienawiścią. Stanowisko trafiło do Marszałka Sejmu i klubów parlamentarnych (patrz: Nowelizacja Kodeksu karnego w zakresie przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści to troska o bezpieczeństwo wszystkich osób – podkreślają organizacje pozarządowe).
Co dalej?
Skierowanie nowelizacji do II czytania to kolejny krok na ścieżce legislacyjnej. Nie kończy to jednak naszej wytężonej pracy – będziemy przekonywać posłów i posłanki, żeby tożsamość płciowa znalazła swoje miejsce w katalogu przesłanek. Będziemy uczestniczyć w kolejnych posiedzeniach sejmu, a potem także senatu.
Zobacz również
Ostatnio dodane
-
20.03.2025
Rząd Orbána zakazuje Parady Równości w Budapeszcie. To zamach na prawa człowieka.
-
19.03.2025
Wspieramy Tęczowe Opole i doceniamy ich ważną pracę na rzecz społeczności LGBT+ – pokażmy im nasze wsparcie!
-
09.03.2025
„Jak mówić, by nie wykluczać?” – nowy poradnik we współpracy z Radą Języka Neutralnego już dostępny!
-
06.03.2025
Pracuj z KPH – dołącz do nas jako Fundraiser_ka ds. darczyńców indywidualnych
-
06.03.2025
Twoje 1,5% podatku ma ogromną moc – zmienia życie wielu ludzi na lepsze
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.