Wesprzyj KPH

Wróć

500 aktywistów LGBTI w Warszawie – konferencja ILGA Europe już 1 listopada

W listopadzie oczy aktywistów i aktywistek LGBTI z całej Europy zostaną skierowane na Polskę. Wszystko za sprawą 21. międzynarodowej konferencji ILGA Europe – najważniejszego europejskiego wydarzenia dotyczącego osób LGBTI, które w tym roku odbędzie się w dniach 1 – 4 listopada w Warszawie. To, że konferencja ILGA Europe organizowana jest w Polsce jest wyraźnym sygnałem dla polskiej władzy – oznacza, że  Europa patrzy rządowi PiS na ręce – mówi A. Chaber, prezes Kampanii Przeciw Homofobii, lokalnego organizatora wydarzenia.

Wybór Warszawy jako miejsca konferencji nie jest przypadkowy. W ostatnim rankingu ILGA Europe, który dotyczył poziomu równouprawnienia osób LGBTI, Polska zajęła niechlubne, przedostatnie miejsce w Unii Europejskiej (wyniki rankingu tutaj). Również rosnący poziom homofobicznej i transfobicznej przemocy w Polsce budzi niepokój poza granicami naszego kraju (przypominamy, że zgodnie z badaniami KPH z co 3 osoba LGBT w Polsce doznała przemocy – wyniki badania tutaj).

Ignorowanie złej sytuacji osób LGBT w Polsce przez władze i ataki na społeczeństwo obywatelskie, skłoniły organizacje zrzeszone w ILGA Europe do zorganizowania konferencji właśnie w Warszawie – tłumaczy Chaber.

Zapraszając razem z KPH do Polski ponad 500 aktywistów i aktywistek reprezentujących 400 organizacji działających w 45 krajach Europy, ILGA Europe chce zwrócić uwagę międzynarodowej opinii publicznej na budzącą niepokój sytuację osób LGBT w Polsce i wywrzeć presję na polskich politykach.

Pierwsze efekty już są. Konferencję z udziałem europejskich organizacji LGBTI wsparła prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz, która przygotowała m.in. list powitalny dla uczestników i uczestniczek wydarzenia.

Populizm i nacjonalizm kontra równość osób LGBTI

Konferencja  ILGA Europe odbywa się co roku w innym kraju i pod innym hasłem. Rok temu aktywistów i aktywistów z organizacji zrzeszonych w ILGA Europe gościł Cypr, a hasłem przewodnim było „Power to the People”. Rok 2017 należy do Polski, a kierunek organizowanych w ramach konferencji spotkań, wykładów, dyskusji i warsztatów wyznaczy hasło „Change! Communities Mobilising, Movements Rising”. Europejscy aktywiści i aktywistki, wśród nich  Luca Stevenson  z IRSE, Phyll Opoku-Gyimah  z UK Black Pride czy Lisa Power ze Stonewall UK, zastanowią się m.in. nad tym jakie wyzwania stoją przed organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób LGBTI w kontekście obecnej sytuacji społeczno – politycznej Europy zdominowanej przez ruchy nacjonalistyczne i populistyczne. Będą również rozmawiać o tym jak budować dialog ze społeczeństwem na poziome lokalnym i ponadnarodowym, a także o roli organizacji pozarządowych jako jednostek wypełniających lukę pomiędzy społeczeństwem a rządem.

Dialog aktywistów z politykami

Konferencja ILGA Europe to nie tylko aktywności skierowane bezpośrednio do społeczności LGBTI. To również spotkania z politykami i polityczkami, instytucjami, darczyńcami i osobami reprezentującymi sektor prywatny, które są zainteresowane współpracą z organizacjami działającymi na rzecz osób LGBTI.  Jak dotąd w konferencji ILGA Europe udział wzięli m.in. Michael O’Flaherty (Agencja Praw Podstawowych UE), Randy W. Berry (US Department of State), Charles Radcliffe (Biuro Praw Człowieka ONZ) czy Marja Ruotanen (Rada Europy). W wydarzeniu organizowanym w Warszawie swoją obecność potwierdzili  m.in.  komisarz UE –  Elżbieta Bieńkowska, członek flamandzkiego parlamentu – Piet De Bruyn, członkini Parlamentu Europejskiego – Terry Reintke oraz Rzecznik Praw Obywatelskich – Adam Bodnar. W programie konferencji znalazł się m.in. panel z udziałem lokalnych polityków reprezentujących partie rządzące.

Oficjalna strona konferencji: www.ilga-europe.org/conference/warsaw-2017

ILGA Europe: www.ilga-europe.org

Kampania Przeciw Homofobii: www.kph.org.pl

AKREDYTACJE DZIENNIKARSKIE – media zainteresowane otrzymaniem bezpłatnych akredytacji dziennikarskich prosimy o wypełnienie formularza akredytacyjnego dostępnego TUTAJ.

.

 

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?