Wesprzyj KPH

Wróć

Związki partnerskie – oświadczenie KPH w sprawie niewywiązywania się z obietnic przez Premierę Kopacz

Podczas konferencji prasowej podsumowującej pierwsze sto dni działań rządu Premier Ewa Kopacz zadeklarowała, że jeszcze w tej kadencji Sejm zajmie się projektem ustawy dotyczącej związków partnerskich. Zaledwie trzy tygodnie później, 28 stycznia, Sławomir Nitras, doradca w gabinecie Ewy Kopacz, w wywiadzie udzielonym dla Gazety Wyborczej, mimo obietnicy Premier Kopacz, powiedział, że sprawa związków partnerskich pozostanie wyzwaniem dla kolejnego Sejmu. 

[Zobacz więcej…] 

Kampania Przeciw Homofobii będąc ogólnopolską organizacją pożytku publicznego, której statusowym celem jest przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową, pragnie wyrazić ogromne rozczarowanie postawą Pani Premier Kopacz, która wbrew poczynionym deklaracjom, postanowiła w trakcie trwającej kadencji Sejmu nie rozpoczynać prac nad ustawą o związkach partnerskich.

Celem ustawy o związkach partnerskich jest uregulowanie sytuacji prawnej osób żyjących w związkach jedno- i różnopłciowych. Związkach, które w tym momencie nie mają żadnej ochrony prawnej. Ustawa zapewni im stabilizację i bezpieczeństwo oraz zlikwiduje części barier, z jakimi spotykają się na co dzień. Podejmując decyzję o nie rozpoczynaniu przez Sejm prac nad ustawą o związkach partnerskich, Pani Premier Kopacz odbiera milionom Polaków i Polek możliwość zalegalizowania swoich związków, pozbawiając ich tym samym części praw, które przysługują im, jako obywatelom i obywatelkom Polski. 

Zgodnie z treścią art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wszyscy są równi wobec prawa i nikt nie może być dyskryminowany z żadnej przyczyny. Nakłada to szczególny obowiązek na przedstawicieli władz, których obowiązkiem jest poszanowanie i ochrona praw zapisanych w Konstytucji. Brak możliwości zawierania związków partnerskich świadczy o niewywiązywaniu się przez władze ze swoich podstawowych obowiązków i jest przejawem niezgodnej z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej dyskryminacji, z którą demokratyczne państwo powinno walczyć. Dlatego tym bardziej domagamy się, aby Pani Premier Kopacz podjęła wszelkie kroki mające na celu realizację danej społeczeństwu obietnicy i jeszcze w tej kadencji Sejmu zajęła się projektem ustawy dotyczącej związków partnerskich.

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?