Wesprzyj KPH

Między 10 i 12 lutego ponad 30 aktywistów zebrało się w siedzibie KPH na sieciowym spotkaniu poświęconym walce z homo- i transfobią w sporcie. Spotkanie było częścią większego wysiłku KPH, aby zapoczątkować dyskusję na ten temat, szczególnie w kontekście Euro 2012.

Aktywiści przybyli z Chorwacji, Serbii, Ukrainy,Słowenii i rożnych stron Polski. Reprezentowali organizacje i grupy sportowe LGBT, wnosząc do dyskusji rożne perspektywy. Uczestnicy spotkania rozmawiali o różnorodnych sposobach w jakie homo- i transfobia są manifestowane w profesjonalnych i amatorskich rozgrywkach drużynowych i indywidualnych, oraz przez fanów, trenerów, właścicieli klubów, atletów, itp. Ponadto, przyjrzeliśmy się sportom LGBT, podkreślając pozytywne efekty jakie sport wywiera na to środowisko, jak również na zwalczanie zinstytucjonalizowanej homo- i transfobii w głównym nurcie sportowym, na przykład zmuszając inne drużyny do respektowania ich i ich tożsamości.

Kontynuacja planowana jest w formie seminarium, który odbędzie się na Chorwacji dla dziennikarzy każdego z krajów uczestników spotkania. Uformowana zostanie zespół z obecnymi organizacjami, a następnie przeprowadzone zostaną treningi w każdym z krajów, aby zwiększyć świadomość dziennikarzy sportowych na istniejący problem. Następnie zostanie ogłoszony konkurs na najlepszy artykuł poruszający sprawy LGBT w sporcie.

Wreszcie, 17 maja 2012 roku (Międzynarodowy Dzień Przeciw Homo- i Transfobii) w Warszawie będzie miała miejsce ważna konferencja podsumowująca. Zostaną zaproszeni goście z kilku krajów. Naszym celem jest otrzymanie publicznej deklaracji od polskich władz, że potępiają jakąkolwiek nietolerancję w sporcie, szczególnie homo- i transfobiczną.

Projekt jest współorganizowany przez Volup, Nigdy Więcej, Chrząszczyki oraz Bez!miar. Dla zainteresowanych którymkolwiek aspektem projektu, prosimy o kontakt z Gregiem Czarneckim: gczarnecki@kph.org.pl.

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?