Wesprzyj KPH

Wróć

Zielona Góra: Wystawa „Berlin-Yogyakarta” i spotkanie z Pełnomocniczką ds. Równego Traktowania.

W dniach 13-31 stycznia 2011 roku, grupa lokalna zielonogórskiej Kampanii Przeciw Homofobii realizuje projekt/wystawę poświęconą prawom człowieka, „Berlin-Yogyakarta”.
Wystawa będzie mieć miejsce w restauracji Zielona Jadłodajnia przy ulicy Kupieckiej 5 w Zielonej Górze.

W dniu otwarcia wystawy, tj. 13 stycznia br. o godzinie 18:00, zapraszamy na spotkanie z Pełnomocniczką Marszałka Województwa Lubuskiego ds. Równego Traktowania – dr Agnieszką Opalińską oraz projekcję filmu „Paragraf 175”.

Dla gości przewidziany jest skromny poczęstunek.

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

    Celem projektu „Berlin – Yogyakarta” jest przypomnienie historii prześladowań gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transgenderowych przez nazistów podczas ich panowania w Europie oraz podkreślenie, że prawa człowieka są niezbywalną własnością wszystkich ludzi, również osób nieheteroseksualnych.

    Na tytuł wystawy składają się nazwy dwóch miast z dwóch kontynentów, podkreślając globalną skalę zarówno zjawiska wykluczania jak i obowiązywania praw człowieka.

    Z nazwą Yogyakarty łączy się aktualna cześć wystawy, Berlinowi przypisany jest jej aspekt historyczny. Szkicuje on początki i osiągnięcia ruchu na rzecz emancypacji osób nieheteroseksualnych oraz przedstawia historie ich prześladowań przez nazistów.

    Matronat nad wystawą objęła Pełnomocniczka Marszałka Województwa Lubuskiego ds. Równego Traktowania, Pani dr Agnieszka Opalińska, która oficjalnie otworzy wystawę i wygłosi niedługie przemówienie.

    W ramach projektu zostaną wyświetlone trzy filmy na DVD („Einstein seksu”, RFN 1999,re-. Rosa von Praunheim, 100 min.; „Inny od innych” Niemcy 1919, 50min., reż. Richard Oswald, 50 min.; „Paragraf175” USA 2000, re-. Rob Epstein i Jeffrey Friedman, 80min.).

    W dniu uroczystego otwarcia wystawy przewidywany jest poczęstunek dla przybyłych gości.

    Wstęp zarówno na otwarcie wystawy, jak i na pokazy filmowe jest bezpłatny.

Poniżej dokładne daty projekcji filmowych:
13.01.2011 – godz. 18:00 uroczyste otwarcie wystawy, godz. 18:30 film: Paragraf 175
18.01.2011 – godz. 20:00, film: Einstein seksu
25.01.2011 – godz. 20:00, film: Inny od innych

PROJEKCJE FILMOWE

  • „Einstein seksu”, RFN 1999, reż. Rosa von Praunheim, 100 min.
    film fabularny – historia życia Magnusa Hirschfelda, lekarza, seksuologa i światowego pioniera ruchu na rzecz równouprawnienia osób nieheteroseksualnych. Jednym z wątków jest historia związku M. Hirschfelda ze znacznie młodszym od niego Karlem Giese.
  • „Inny od innych” Niemcy 1919, 50 min., reż. Richard Oswald, 50 min.
    Film niemy, edukacyjny, pierwszy w historii kina film o tematyce homoseksualnej, zakazany przez cenzurę w 1920 i zachowany jedynie we fragmentach. Konsultantem scenariusza był Magnus Hirschfeld, którego zobaczyć można w roli lekarza, Karl Giese wcielił się w głównego bohatera, wirtuoza skrzypiec Paula Körnera w wieku młodzieńczym. W roli głównej Conrad Veidt z „Gabinetu doktora Caligari”. Historia miłości muzyka do swego ucznia i wszechobecnego wówczas szantażu osób homoseksualnych.
  • „Paragraf 175” USA 2000, reż. Rob Epstein i Jeffrey Friedman, 80 min.
    film dokumentalny, nagrodzony m.in. na Berlinale i Sundance Film Festival – przejmujące relacje homoseksualnych ofiar nazistowskiego terroru, w większości byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Narratorem filmu jest Rupert Everett.

ZAPRASZAMY DO ZIELONEJ JADŁODAJNI!

KPH Zielona Góra 

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?