Wesprzyj KPH
2 lipca o godzinie 12:00 pod wejściem głównym Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie zostaną zapalone znicze upamiętniające Dominika – gimnazjalistę z Bieżunia, który w wyniku prześladowań ze strony rówieśników popełnił samobójstwo.
Na początku maja Dominik z Bieżunia popełnił samobójstwo. Jego śmierć była wynikiem wielomiesięcznych prześladowań, psychicznej oraz fizycznej przemocy oraz braku reakcji na nie ze strony otoczenia, w tym przede wszystkim szkoły. Powodem nękania i obelg typu „pedzio” była to, że Dominik nie wpisywał się w obowiązujący i oczekiwany od chłopców wzór „mężczyzny-twardziela”.
Wyniki badań prowadzonych m. in. przez Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej (TEA) oraz Kampanię Przeciw Homofobii (KPH) wskazują, że przypadek prób samobójczych ze względu na nie wpisywanie się w normę męskości nie jest odosobniony. Regularnych prześladowań doświadczają ci, którzy w jakikolwiek sposób odstają od stereotypowej normy tego, co „męskie” w swoim wyglądzie, poziomie sprawności, zainteresowaniach, sposobie ubierania lub w związku ze swoją homoseksualność.
Mimo to, żaden z Ministrów Edukacji Narodowej nie podjął jakichkolwiek działań, które byłyby próbą systemowej odpowiedzi na zjawisko przemocy motywowanej uprzedzeniami, w tym seksizmem i homofobią w szkole. Dlatego 2 lipca o godzinie 12:00 spotykamy się pod wejściem głównym Ministerstwa Edukacji Narodowej, aby zapalić znicze upamiętniające Dominika i przypomnieć decydentkom oraz decydentom o ustawowym obowiązku zagwarantowania wszystkim uczniom i uczennicom bezpiecznych i wolnych od przemocy warunków edukacji. Jednocześnie chcemy, aby 2 lipca został ustanowiony Dniem Walki z Dyskryminacją i Przemocą w Szkole, który będzie obchodzony aż do momentu, gdy przemoc i dyskryminacja znikną z polskich szkół i wszyscy uczniowie i uczennice będą czuć się w nich bezpiecznie.
Organizatorzy: Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej i Kampania Przeciw Homofobii

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?