Wesprzyj KPH

Wróć

Wyrok w sprawie homofobicznego ataku na Dariusza Paczkowskiego z Fundacji Klamra

4 maja Sąd Rejonowy w Żywcu skazał na karę 6 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności oraz orzekł 2000 zł nawiązki wobec sprawcy ataku na Dariusza Paczkowskiego, współprezesa Fundacji Klamra z Żywca.

[Zobacz więcej…] 

 

Takim rozstrzygnięciem zakończyło się szeroko komentowane w mediach zdarzenie polegające na grożeniu śmiercią, znieważaniu, kopnięciu, napluciu w twarz oraz szarpaniu Dariusza Paczkowskiego, które miało miejsce w dniu 13 grudnia 2014 r. w Żywcu obok odnawianego przez Dariusza Paczkowskiego pomnika mieszczek w strojach regionalnych na tle tęczy. Przyczyną ataku na Paczkowskiego okazał się symbol tęczy, skojarzony przez napastnika z osobami LGBT.

„Wyrok w niniejszej sprawie, a w szczególności wysokość orzeczonej przez sąd kary, stanowi kolejny bardzo wyraźny sygnał, że prokuratura oraz sądy zaczynają przykładać należytą wagę do homofobicznych przestępstw z nienawiści” – wskazał Paweł Knut, koordynator Grupy Prawnej Kampanii Przeciw Homofobii.

Kampania Przeciw Homofobii oraz Stowarzyszenie Lambda Warszawa udzieliły merytorycznego wsparcia oraz stale monitorowały postępowanie w powyższej sprawie.

Wyrok nie jest prawomocny.

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?