Wesprzyj KPH

Wróć

„Wymiar sprawiedliwości i organy ścigania w służbie ofiar przestępstw z nienawiści” – spotkanie organizacji partnerskich projektu

W dniach 19 – 21 lutego w siedzibie Kampanii Przeciw Homofobii odbyło się pierwsze spotkanie organizacji partnerskich projektu „Wymiar sprawiedliwości i organy ścigania w służbie ofiar przestępstw z nienawiści”. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele i przedstawicielki sześciu organizacji pozarządowych z pięciu krajów: Lesbian Group Kontra (Chorwacja), Lithuanian Gay Leaugen (Litwa), Hatter (Węgry), Mozaika (Łotwa) oraz dwie polskie organizacje – Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego i Kampania Przeciw Homofobii.

[Zobacz więcej…] 

 Głównym celem projektu „Wymiar sprawiedliwości i organy ścigania w służbie ofiar przestępstw z nienawiści” jest zapobieganie wiktymizacji ofiar przestępstw z nienawiści motywowanych homofobią i transfobią poprzez zwiększenie kompetencji osób reprezentujących organy ścigania i wymiar sprawiedliwości oraz wprowadzenie do ustawodawstwa o przestępstwach z nienawiści dwóch kategorii chronionych – orientacji seksualnej i tożsamości/ekspresji płciowej. W ramach projektu przeprowadzone zostaną badania jakościowe i ilościowe wśród ofiar przestępstw motywowanych homofobią i transfobią. Badaniom towarzyszyć będzie analiza prawa i praktyki w zakresie sposobu traktowania osób, które doświadczyły przestępstw z nienawiści. Ponadto zorganizowane zostaną szkolenia dla sędziów i sędzin, prokuratorów i prokuratorek oraz policjantów i policjantek, którzy ze względu na wykonywany zawód mają kontakt z ofiarami przestępstw motywowanych homofobią i transfobią.

Krajowymi partnerami projektu „Wymiar sprawiedliwości i organy ścigania w służbie ofiar przestępstw z nienawiści” są: Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego, Prokuratura Generalna oraz Komenda Główna Policji. Projekt jest finansowany z programu Fundamental Rights and Citizenship Komisji Europejskiej.

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?