Wesprzyj KPH

26 października wypada Światowy Dzień Wiedzy o Interpłciowości (Intersex Awarness Day), który obchodzony jest od 2004 roku. Wszystko zaczęło się w Bostonie, gdzie aktywiści i aktywistki z Intersex Society of North America demonstrowali przeciwko dyskryminacji osób interpłciowych, a w szczególności przeciwko niechcianym i krzywdzącym zabiegom chirurgicznym u dzieci. To wydarzenie, z 1996 roku, stało się początkiem akcji na rzecz osób interpłciowych.

Dzisiaj, kiedy osoby interseksualne na całym świecie (poza kilkoma krajami) doświadczają dotkliwej dyskryminacji, a także bez zgody są poddawane operacjom korygującym narządy płciowe, powinniśmy wspólnie z nimi się temu przeciwstawić.

Swoje wsparcie możesz wyrazić w kilku prostych krokach:

  1. Dowiedz się więcej o interpłciowości. To temat, o którym zbyt rzadko się mówi, a wiedzy nigdy za dużo
    Czym jest interpłciowość?
  2. Sprawdź jak to jest być osobą interpłciową. Kliknij tutaj
  3. Pokaż swoje wsparcie na Facebook’u, Twitterze lub innym serwisie. Użyj w tym celu hashtag’a: #AllAboutTheI
  4. Udostępnij swoim znajomym materiały, które pozwolą zrozumieć czym jest interpłciowość. Odwołaj się do pozytywnych przykładów krajów, które zmieniły swoje podejście do interpłciowości. Garstkę z nich znajdziesz tutaj:

Malta – wprowadziła Ustawę o tożsamości, ekspresji i cechach płciowych z 2015 roku (Gender Identity, Gender Expression and Sex Characteristics Act), na mocy której zakazała m.in. niechcianych zabiegów chirurgicznych u dzieci

Intersex Day

Magazyn Destination Equality

Karta Wiedzy – Intersex

#AllAboutTheI

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o interpłciowości dwiedź stronę Transgender Europe, OII Europe lub napisz do mrodzinka@kph.org.pl

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?