Wesprzyj KPH

Jerzy Szmit (PiS) jest oburzony zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie oraz KPH Olsztyn festiwalem Bez Tabu. W artystyczny gust wiceprezydenta szczególnie uderzył występ drag queens. „”Miejska scena nie jest odpowiednim miejscem, żeby propagować ideologię gejowską. Nie ma moralnego przyzwolenia dla takich rzeczy”” – mówi cytowany przez Gazetę Wyborczą Olsztyn polityk PiS.

Zamieszanie wybuchło dopiero teraz, choć festiwal zakończył się 28 listopada i poza występem drag queens w programie miał jeszcze m.in.: pokazy filmów queer, dyskusję na temat seksualności osób niepełnosprawnych, spotkanie z Agnieszką Graff i rozmowę na temat aborcji, promocję książki „”Z Tango jest nas troje””.

Sprawę opisuje Gazeta Wyborcza Olsztyn. Przeczytaj cały artykuł.

Oto odpowiedź, jaką KPH Olsztyn wystosowało do mediów:

      Kampania Przeciw Homofobii w Olsztynie z dużym zaniepokojeniem odebrała słowa wiceprezydenta Olsztyna Jerzego Szmita dotyczące współorganizowanego przez Kampanię festiwalu Bez Tabu (Gazeta Wyborcza Olsztyn, 5-6 grudnia 2009). 

     Jako współorganizator imprezy protestujemy przeciw nazywaniu jej „”propagowaniem ideologii gejowskiej””. Jeśli festiwal propagował cokolwiek, były to: dialog, otwartość, tolerancja, solidarność z wykluczonymi. Czterodniowy cykl imprez – zgodnie nazwą – poruszał tematy, o których na co dzień nie mówi się; skierowany był o wszystkich mieszkańców Olsztyna, ze szczególnym uwzględnieniem grup społecznie
wykluczonych. Olsztyniacy mieli okazję do dyskusji między innymi o seksualności osób niepełnosprawnych, aborcji, homoseksualizmie. Dyskusja to jednak nie to samo, co propagowanie czy promocja. Propagowanie „”ideologii gejowskiej”” byłoby tak samo trudne jak propagowanie „”ideologii niepełnosprawnych””.
      Budzący oburzenie Pana prezydenta występ drag queens, którego zresztą Jerzy Szmit nie widział, przyciągnął do sali kameralnej amfiteatru tłumy mieszkańców Olsztyna. Przez ostatnie dziesięciolecia drag queen urosło w kulturze Zachodu do zjawiska z pogranicza rozrywki i sztuki – wolelibyśmy jednak, aby artystyczny wymiar tego wydarzenia ocenili widzowie oraz krytycy sztuki, nie politycy inspirowani
przez katolickie organizacje. 

Lesbijki, geje, osoby bi- i transseksualne stanowią statystycznie 3%-10% populacji Olsztyna. Chcemy, by oferta miejskich instytucji uwzględniała ten fakt. Dlatego jesteśmy wdzięczni Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, że festiwal „”Bez Tabu”” odpowiedział na potrzebę dyskusji o problemach osób nieheteroseksualnych. Jako
organizacja walcząca z nietolerancją będziemy aktywnie działać, by kolejna edycja festiwalu jeszcze skuteczniej wypełniła jego bezcenną ideę.

Kampania Przeciw Homofobii w Olsztynie

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?