Wesprzyj KPH

22 marca br. na ekrany polskich kin wchodzi film “Norwegian Dream” w reżyserii Igora Leiva Devolda, z Hubertem Miłkowskim w głównej roli. To historia o pragnieniu wolności, znalezieniu własnej przestrzeni, pełnej akceptacji, zrozumienia i miłości. KPH objęło matronat nad tą produkcją.

Film opowiada historię 19-letniego Roberta (Hubert Miłkowski), który wyjeżdża do Norwegii, by spłacić rodzinne długi. Zaczyna pracę w przetwórni łososia, gdzie poznaje Ivara (Karl Bekele Steinland). Aby nie stracić pozycji w grupie, ukrywa swoją fascynację kolegą. Gdy wybucha strajk polskich pracowników fabryki, staje przed dylematem – ratować rodzinę i zostać łamistrajkiem czy dołączyć do Ivara i protestu?

Pomysł na film miałem już w 2011 r. Robert należy do mniejszości narodowej, ale także do mniejszości seksualnej. Szybciej dotrzesz z Oslo do Warszawy niż z Oslo do Tromso. Polska i Norwegia są blisko siebie, ale w niektórych kwestiach kulturowych są bardzo daleko. Według dorocznego raportu ILGA-Europe, który mierzy poziom równouprawnienia osób LGBT+, Polska znalazła się na ostatnim miejscu wśród krajów Unii Europejskiej. Na 100 możliwych punktów Polska uzyskała w tej edycji 13, Norwegia aż 68 – mówi reżyser filmu Igor Leiv Devold.

Historia opowiedziana w filmie jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, czyli największym strajkiem polskich pracowników w Norwegii. Polacy dostawali znacznie mniejsze stawki niż Norwegowie na tych samych stanowiskach. Film porusza więc temat intersekcjonalności, wielokrotnej dyskryminacji. Główny bohater czuje się wykluczony w Norwegii ze względu na swoje pochodzenie, a wśród społeczności polskich pracowników ze względu na swoją ukrywaną orientację seksualną.

Każdy powinien mieć prawo do możliwości zrobienia bezpiecznego coming outu, do odkrywania siebie i do bycia akceptowanym takim jaki jest. – mówi scenarzystka filmu Justyna Bilik. Ostatnie wydarzenia w Polsce dają nadzieję na zmiany na lepsze dla całej społeczności LGBT+.  Wciąż jest jednak bardzo dużo do zrobienia. Wierzę, że zmiana nadejdzie, również dzięki opowiadaniu takich historii, jak “Norwegian Dream”. – dodaje.

Zobacz trailer.

Film zdobył uznanie krytyków i publiczności festiwalowej. Był pokazywany m.in. na Mastercard OFF Camera w Krakowie, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Tofifest w Toruniu, Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Kosmorama w Trondheim w Norwegii, Inside Out w Toronto, Frameline w San Francisco (najstarszy, największy i najbardziej rozpoznawalny festiwal filmów LGBTQ+ na świecie).

Dystrybutorem filmu w Polsce jest Sonovision.

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?