Wesprzyj KPH

Czym jest Tęczowy Piątek?

Tęczowy Piątek to zainicjowana przez KPH cykliczna akcja odbywająca się co roku w ostatni piątek października, który w tym roku przypada na 26 października. Inicjatywa jest szansą na pokazanie, że każdy uczeń i każda uczennica, niezależnie od swojej orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej, może czuć się bezpiecznie, liczyć na wsparcie i z przyjemnością przychodzić do szkoły.

Jak zorganizować Tęczowy Piątek?

Pierwszym krokiem, aby zorganizować Tęczowy Piątek w swojej szkole jest wypełnienie FORMULARZA dostępnego tutaj Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 1 października 2018 r.

O tym, jak będzie wyglądał Tęczowy Piątek, decyduje nauczyciel_ka wraz z uczniami i uczennicami. Wierzymy, że to właśnie te osoby najlepiej wiedzą czego ich szkoła potrzebuje i najtrafniej dopasowują swoje pomysły do atmosfery w niej panującej.

Kto może zorganizować Tęczowy Piątek?

Do akcji Tęczowy Piątek szkołę może zgłosić:

  • nauczyciel lub nauczycielka,
  • inne osoby z kadry nauczającej bądź administracji,
  • uczniowie i uczennice,
  • rodzice.

W przypadku rodziców oraz uczniów i uczennic konieczne jest podanie kontaktu do nauczyciela bądź nauczycielki, który_a będzie odpowiadał_a za organizację wydarzenia w szkole. W przypadku braku takiego kontaktu będziemy zobowiązani skontaktować się ze szkołą i uzyskać zgodę na przesłanie materiałów edukacyjnych.

Dlaczego warto zorganizować Tęczowy Piątek?

Tęczowy Piątek to świetna okazja, aby pokazać młodzieży szkolnej, a w szczególności młodzieży LGBTQI, że szkoła to miejsce, gdzie wszyscy powinni być otoczeni szacunkiem i opieką, niezależnie od tego jakiej są orientacji i jaką mają tożsamość płciową. Ta akcja to też szansa na to, aby pokazać silne wsparcie młodzieży LGBTQI.

Czy dostanę jakieś materiały pomocne w zorganizowaniu Tęczowego Piątku?

Każdy, kto zgłosi swoją szkołę do udziału w Tęczowym Piątku dostanie zestaw bezpłatnych materiałów, czyli:

Co jeszcze warto wiedzieć nt. sytuacji młodzieży LGBTQI w szkole?

Aż 30% przemocy fizycznej ma miejsce w szkole, aż 70% młodzieży LGBT doświadcza przemocy. W programach nauczania nie są wskazane wprost treści równościowe, antydyskryminacyjne czy nawet rzetelne informacje o orientacjach seksualnych i tożsamościach płciowych. Nadal w podręcznikach zdarzają się przekłamane informacje dotyczące seksualności. Tęczowy Piątek daje możliwość odpowiedzieć na niedoskonałości polskiego systemu edukacji. Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na stronę www.lekcjarownosci.pl 

Chcę jeszcze o coś spytać. Jak mogę to zrobić?

Osoby zainteresowane organizacją Tęczowego Piątku, które mają jakiekolwiek dodatkowe pytania, mogą skontaktować się z nami wysyłając mail do koordynatorki akcji, Joanny Skoniecznej – jskonieczna@kph.org.pl

*LGBTQI  to skrót od słów lesbijka, gej, osoba biseksualna, transpłciowa, queer i interpłciowa.

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?