Wesprzyj KPH

W czwartek 26 listopada grupa działaczy LGBTQ będzie się całowała przed budynkiem parlamentu by wyrazić swój sprzeciw dotyczący działań rządu litewskiego i homofobicznej ustawy uchwalonej wiosną tego roku.  

Publiczne całowanie jest zorganizowane jako demonstracja przeciwko homofobii państwa, które narusza prawa osób nie-heteronormatywnych na Litwie. Impreza została zaplanowana przez ANSO (Association of Nordic and Pol-Balt LGBTQ Student Organizations) we współpracy z litewskimi działaczami LGBTQ.  "Litwa jest od dawna znana jest jako jeden z najbardziej homo- i bifobicznych krajów w Europie, ale sytuacja się znacznie pogorszy odkąd nowe przepisy o ustawie o ochronie nieletnich przed szkodliwym wpływem informacji dostępnych publicznie wejdą w życie w marcu 2010", mówi Madle Saluveer, członek zarządu i wiceprezes EGN, estoński organizacji członkowskiej ANSO. 

Stowarzyszenie w tym tygodniu organizuje 4 dniową konferencję poświęconą zagadnieniom LGBTQ w Wilnie w celu wyjaśnienia sytuacji na Litwie oraz aby pokazać międzynarodowe wsparcia dla lokalnych działaczy. Organizacja jest bardzo zaniepokojona sytuacją praw człowieka na Litwie i organizując spotkanie w Wilnie pragnie zwrócić uwagę na homofobię i dyskryminację osób LGBTQ wraz z wejściem nowych przepisów w życie. 

"Dzięki tej demonstracji mamy nadzieję na przyciągnięcie uwagi naszych rządów, aby wywarły nacisk na ich litewskich kolegów w kwestii zniesienia tego prawa i ochrony praw człowieka dla wszystkich ludzi", wyjaśnia wiceprezes ANSO, Ann Kristin Fagerlund. 

ANSO – stowarzyszenie organizacji studenckich LGBTQ krajów skandynawskich, bałtyckich oraz Polski to organizacja działająca na rzecz praw lesbijek, gejów, osób biseksualnych, osób transpłciowych i osób queer w wieku studenckim. Koncentruje się na zapobieganiu heteronormatywności w zakresie szkolnictwa wyższego oraz na poprawę sytuacji osób LGBTQ w państwach członkowskich. Od kilku lat członkiem organizacji jest Grupa Studencka Kampanii Przeciw Homofobii.

Aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt: 

Ann Kristin Fagerlund – wiceprezes ANSO: +4792065379, vicepresident@anso.dk

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?