Wesprzyj KPH

Dnia 5 maja razem z przedstawicielami organizacji LGBT (TransFuzja, SPR, Lambda Bydgoszcz) braliśmy udział na zaproszenie Rzecznika Praw Obywatelskich Pani Prof. Ireny Lipowicz w spotkaniu z Rzecznikiem Praw Pacjenta Panią Krystyną Kozłowską oraz pracownikami biura RPO.

 

Głównym celem spotkania było przedstawienie Pani Rzecznik Praw Pacjenta spektrum problemów z jakimi spotykają się osoby nieheteronormatywne oraz transpłciowe w kontaktach ze polską służbą zdrowia.

    Jednym z poruszonych tematów była kwestia decydowania o zdrowiu partnerki/partnera oraz dostępu do dokumentacji medycznej w przypadku gdy on/ona pozostają nieprzytomni. RPP postanowiła zbadać jakie rozwiązania tego problemu funkcjonują w innych krajach EU i sprawdzić możliwość wprowadzenia podobnych uregulowań w Polsce.

    Kolejnym zagadnieniem była sprawa konieczności pozyskania opinii biegłego psychiatry o specjalności seksuologii przed operacją korekty płci oraz wysokich kosztów i utrudnionego dostępu do takiej opinii. Delegacja TransFuzji postulowała za tym by nie zawężać biegłych jedynie do psychiatrów seksuologów.
    Efektem finalnym spotkania była obietnica przyjrzenia się bliżej rozwiązaniom przedstawionych problemów w innych krajach Unii oraz propozycja zorganizowania spotkania z Panią Minister Zdrowia Ewą Kopacz i przedstawicielami samorządu lekarskiego.
    KPH z uwagą będzie się przyglądać poczynaniom Rzecznik Praw Pacjenta w rozwiązywaniu przedstawionych kwestii.

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?