Wesprzyj KPH

Od 4 maja w Pierwszym Programie Polskiego Radia emitowany będzie spot Kampanii Przeciw Homofobii – „Najbliżsi obcy” zwracający uwagę na problem braku regulacji prawnych związków par jednopłciowych i zachęcający do działania na rzecz wprowadzenia związków partnerskich w Polsce.

[Zobacz więcej…] 

Przygotowany przez Kampanię Przeciw Homofobii we współpracy z agencją Lowe Warsaw spot „Najbliżsi obcy” przedstawia dzień z życia pary kobiet: śmieją się, kłócą, wspólnie spacerują, modlą się, a na koniec świętują wraz z rodziną kolejną rocznicę związku. Z intymnością i ciepłem głosu lektorki kontrastuje narracja słowna: budzę się przy kimś obcym … śmieję się z kimś obcym… z kimś obcym obchodzę kolejną rocznicę naszego związku. Dlaczego z kimś obcym? Bo w świetle polskiego prawa osoby żyjące w związkach partnerskich są dla siebie zupełnie obce.

Jak podkreśla prezes Kampanii Przeciw Homofobii, Agata Chaber – Z badań przeprowadzonych przez KPH wynika, że aż 87% osób nieheteroseksualnych zawarłoby związek partnerski, gdyby istniała taka możliwość. Obecnie formalizacja związków par jednopłciowych w Polsce nie jest możliwa. Pary te są pozbawione podstawowych praw, takich jak wspólne rozliczanie się, prawo do informacji o stanie zdrowia partnera, prawo do odmowy zeznań, dziedziczenie czy nawet prawo do pochówku. Co więcej, pozbawione są szacunku, a ich istnienie nie jest rozpoznawane w oczach prawa i społeczeństwa. Celem ustawy o związkach partnerskich, o wprowadzenie której zabiega KPH, jest uregulowanie sytuacji prawnej osób żyjących w związkach jednopłciowych, co zapewni im stabilizację i bezpieczeństwo.

W maju spot „Najbliżsi obcy”, który stanowi element kampanii społecznej „Popieram związki” (www.popieramzwiazki.pl), zostanie wyemitowany na antenie Polskiego Radia 40 razy.

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?