Wesprzyj KPH

Tomasz Szypuła w imieniu KPH zwrócił się do przewodniczącej Komisji Etyki Poselskiej o interwencję w sprawie transfobicznego zachowania i wypowiedzi posła PiS Jana Dziedziczaka podczas posiedzenia Komisji Kultury. Zapraszamy do lektury skargi.

Warszawa, 27.01.2012

Sz. P. Elżbieta Witek
Przewodnicząca Komisji Etyki Poselskiej
Ul. Wiejska 4/6/8
00-902 Warszawa

SKAGA NA POSŁA JANA DZIEDZICZAKA Z PRAWA i SPRAWIEDLIWOŚCI

Szanowna Pani,

W imieniu Kampanii Przeciw Homofobii, ogólnopolskiej organizacji działającej na rzecz praw lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transpłciowych chciałbym wyrazić ubolewanie z powodu zachowania posła Jana Dziedziczaka i jego wypowiedzi w trakcie posiedzenia Komisji Kultury, w której zwrócił się do posłanki Anny Grodzkiej „Pan Anna Grodzka”.

W mojej opinii zachowanie posła jest oburzające i stanowi nie tylko przejaw braku kultury osobistej i poszanowania godności posłanki Grodzkiej, ale jest także wyrazem dyskryminacji wobec przedstawicielki grupy osób transpłciowych – transfobii.

Zachowanie takie stanowi naruszenie Zasad Etyki Poselskiej, a w szczególności art. 6, który stanowi, iż „Poseł powinien unikać zachowań, które mogą godzić w dobre imię Sejmu oraz powinien szanować godność innych osób.”

Jako organizacja działająca m. in. na rzecz osób transpłciowych, apelujemy o wyciągnięcie konsekwencji wobec posła Dziedziczaka, który swoim zachowaniem, nie licującym z godnością posła, narusza godność i dobra osobiste posłanki Anny Grodzkiej.

Wspomnieć bowiem należy, iż poczucie przynależności do płci jest dobrem osobistym chronionym przez polskie prawo, a płeć posłanki Grodzkiej została ustalona prawomocnym orzeczeniem sądu.

Z poważaniem

Tomasz Szypuła
Prezes Zarządu

 

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?