Wesprzyj KPH

W odpowiedzi na skandaliczną wypowiedź Ministra Marka Błaszczaka, której udzielił w wywiadzie emitowanym w Radiu Maryja 12 sierpnia 2018 r., pytamy Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania, Adama Lipińskiego w jaki sposób ma zamiar zareagować na słowa o „paradzie sodomitów”.

Treść listu KPH do Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania Adama Lipińskiego:

Szanowny Panie Pełnomocniku,

Stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii (dalej KPH) jest powstałą w 2001 r. ogólnopolską organizacją pożytku publicznego działającą na rzecz równego traktowania osób LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osób transpłciowych), a także promującą poszanowanie praw człowieka i przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową.

W ramach prowadzonej przez KPH działalności statutowej, w ostatnim czasie uzyskaliśmy informację wskazującą na publiczne wygłoszenie przez Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka wypowiedzi dyskryminujących ze względu na orientację seksualną.

Z relacji medialnych wynika, że 12 sierpnia 2018 r. w jednej z audycji Radia Maryja Minister powiedział „W Poznaniu kolejna parada sodomitów, którzy próbują narzucić swoją interpretację praw i obowiązków obywatelskich na innych. Ważne było to, że motorniczy tramwajów nie zgodzili się na to, żeby ich tramwaje były z flagami homoseksualistów.

To świadczy o tym, że jednak w narodzie polskim jest pewność tego, że to wszystko, co jest skonstruowane po Bożemu, to jest normalne. A jeżeli ktoś próbuje nam narzucić coś, co normalne nie jest, to wtedy spotyka się z oporem. To bardzo dobrze o tych ludziach świadczy”.

W naszej ocenie te słowa stanowią przejaw dyskryminacji ze strony Ministra. Minister używa poniżającego i naruszającego cześć i godność słowa „sodomita”, które odnosi się do zoofilii, utrwalając w ten sposób stereotypy dotyczące osób LGBT. Minister sugeruje również, że osoby homoseksualne są zaburzone, co stoi w sprzeczności ze współczesną wiedzą naukową. Ponadto podważa on istotę konstytucyjnego prawa do wolności zgromadzeń i wolności sumienia, sugerując, że marsz równości stanowi próbę narzucenia tego, co „normalne nie jest”.

Słowa Ministra mogą, w naszej ocenie, prowadzić do utrwalania krzywdzących stereotypów na temat osób LGBT, a wręcz zachęcać do dyskryminowania i atakowania tej grupy.

Biorąc powyższe pod uwagę, zwracamy się z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie przedmiotowej sprawy oraz podjęcie działań zmierzających do eliminacji  lub ograniczenia skutków tej wypowiedzi.

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?