Wesprzyj KPH

Wróć

Siostra Jeannine Gramcik w Polsce! Cykl spotkań z zakonnicą wspierającą osoby LGBT

Siostra Jeannine Gramcik – założycielka pierwszego duszpasterstwa osób homoseksualnych w USA przyjeżdża do Polski. Katolicka zakonnica polskiego pochodzenia, weźmie udział w cyklu spotkań „W zgodzie z sumieniem” organizowanych w Warszawie, Krakowie i Gdańsku. Pierwsi z zakonnicą, która od 40 lat działa na rzecz przyjęcia osób LGBT we wspólnocie katolickich wiernych, spotkają się Warszawiacy, bo już 26 listopada.

Gdy w 1977 prezydentem Stanów Zjednoczonych zostaje Jimmy Carter, radiowym hitem są przeboje  Donny Summer, a na ulicach amerykańskich miast królują dzwony, siostra Grammick wspólnie z ojcem Rupertem Nigente decydują się założyć pierwsze w USA katolickie  duszpasterstwo osób homoseksualnych. Pomysł na nazwę – New Ways Ministry – zaczerpnęli z listu nowojorskiego biskupa Francisa J. Mugavero pt. „Seksualność darem od Boga” – katolickiego dokumentu wyrażającego empatię i wsparcie dla gejów i lesbijek. Mimo upomnień władz kościelnych, w tym zakazu wypowiedzi wydanego przez Kongregację Nauki Wiary w 1999 roku, siostra Gramick nie zaprzestała swej działalności i New Ways Ministry działa do dzisiaj. Jak mówi „tęczowa zakonnica” –  Postanowiłam nie uczestniczyć w wymierzonych we mnie represjach – pozbawianiu mnie podstawowego prawa człowieka, jakim jest wolność słowa – i nieustannie kontynuuje swoją misję.

Potępiona przez Watykan

Jako założycielka New Ways Ministry, siostra Gramick realizuje postawiony przed duszpasterstwem cel, jakim jest budowanie porozumienia poprzez edukację w duchu dialogu, akceptacji bliźniego i pojednania. Swoje wysiłki kieruje z jednej strony do  osób LGBT, oferując im opiekę duszpasterską i przestrzeń celebrowania wiary we wspólnocie, z drugiej do osób służących w Kościele Katolickim i jego strukturach.

Dołącz do wydarzenia ” Siostra Jeannine Gramick – cykl spotkań” na facebooku 

Postawa i działalność założycieli New Ways Ministry, zakonnicy Gramick i ojca Nugenta, spotkała się ze sprzeciwem arcybiskupa Waszyngtonu oraz potępieniem ze strony Watykanu. W 1999 roku Kongregacja Nauki Wiary nałożyła na oboje zakaz działań duszpasterskich dla osób homoseksualnych. Po tym jak jej macierzysty zakon wystosował do niej prośbę o zaprzestanie wypowiadania się nt. homoseksualności, zakonnica przeniosła się do zgromadzenia Sisters of Loretto. W wieku 74 lat siostra Jeannine Gramick nadal pozostaje katolicką zakonnicąi czynną orędowniczką przyjęcia osób LGBT we wspólnocie wiernych Kościoła Katolickiego

W zgodzie z sumieniem

Podczas spotkań „W zgodzie z sumieniem” organizowanych w Warszawie, Krakowie i Gdańsku, siostra Jeannine Grammick będzie mówiła m.in. o w jaki sposób budować mosty między osobami LGBT a katolikami, oceni czy polska kampania społeczna „Przekażmy sobie znak pokoju” jest tego dobrym przykładem, a także spróbuje odpowiedzieć na pytanie czy pontyfikat Franciszka otworzy Kościół na problemy osób homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych. Spotkania rozpocznie projekcja poświęconego siostrze filmu dokumentalnego „W zgodzie z sumieniem”.

  • Warszawa, 26.11 (sobota), godz. 17:00 – 20:00, Centrum Konferencyjne POLIN w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
  • Kraków, 27.11 (niedziela), godz. 18:00 – 20:00, Spółdzielnia Ogniwo
  • Gdańsk, 29.11 (wtorek) godz. 17:00 – 20:00, Europejskie Centrum Solidarności

Organizatorami spotkań z siostrą Jeannine Grammick są: Kampania Przeciw Homofobii, Grupa Polskich Chrześcijan LGBT „Wiara i Tęcza”, Stowarzyszenie Tolerado oraz Spółdzielnia Ogniwo w Krakowie.

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?