Wesprzyj KPH

Sąd Najwyższy odroczył ogłoszenie wyroku ws. drukarza z Łodzi wyznaczając termin kolejnej rozprawy na 14 czerwca – poinformowała Kampania Przeciw Homofobii po zakończeniu dzisiejszego posiedzenia Sądu Najwyższego.

Swoją decyzję o odroczeniu rozprawy dotyczącej kasacji wyroku ws. drukarza z Łodzi Sąd Najwyższy argumentował zawiłością sprawy oraz koniecznością analizy międzynarodowego orzecznictwa. Mieliśmy nadzieję poznać dzisiaj wyrok, bowiem w naszej ocenie sprawa jest jednoznaczna. Niemniej jednak rozumiemy motywy decyzji sądu i musimy uzbroić jeszcze w chwilę cierpliwości – komentuje decyzję SN pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego, adw. Paweł Kunt z Kampanii Przeciw Homofobii.

Liczymy na to, że 14 czerwca Sąd Najwyższy oddali kasację i będziemy mogli ogłosić historyczne zwycięstwo równości w Polsce – dodaje Cecylia Jakubczak z KPH.

Od drukarni do Sądu Najwyższego – sprawa krok po kroku

„Odmawiam wykonania roll up’u z otrzymanej grafiki. Nie przyczyniamy się do promocji ruchów LGBT naszą pracą”. Maila o takiej treści otrzymała organizacja społeczna LGBT Business Forum, która zamówiła w łódzkiej drukarni usługę wykonania roll upu z logotypem organizacji i jej facebookowym adresem. O zajściu poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, który sprawę przekazał Policji. I tak w lutym 2016 roku do Sądu Rejonowego dla Łodzi-Widzewa w Łodzi wpłynął wniosek o ukaranie pracownika wskazujący, że jego zachowanie doprowadziło do popełnienia wykroczenia z art. 138 Kodeksu wykroczeń. Sąd uznał pracownika winnym i wymierzył mu karę grzywny w wysokości 200 zł. Wówczas w sprawę zaangażował się Minister Sprawiedliwości wydając oświadczenie krytykujące wyrok. Na jego polecenie do sprawy przyłącza się Prokuratura Okręgowa w Łodzi. Finalnie sprawa ląduje w Sądzie Okręgowym w Łodzi, który uznaje drukarza winnym. Z wyroku nie jest zadowolony Minister Ziobro, który wnosi do Sądu Najwyższego kasację od wyroku Sądu Okręgowego w Łodzi, wnosząc o uchylenie wyroku i uniewinnienie pracownika. Dzisiaj Sąd Najwyższy odroczył ogłoszenie wyroku. Rozstrzygnięcie w sprawie drukarza poznamy 14 czerwca.

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?