Wesprzyj KPH

Wróć

Ramię w ramię po równość. Gwiazdy manifestują solidarność z osobami LGBT

Dariusz Michalczewski, Maja Ostaszewska, Maria Seweryn, Dorota Warakomska, Agnieszka Szulim i inne znane osoby, głośno mówią o swoim sprzeciwie wobec braku tolerancji i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Swoją postawę zamanifestowały podczas konferencji “Ramię w ramię po równość – LGBT i przyjaciele”, która odbyła się 11 września w Warszawie. 

Zobacz więcej 

Z badań Kampanii Przeciw Homofobii (KPH) wynika, że 44 proc. osób LGBT doświadczyło różnych form przemocy z powodu swojej orientacji seksualnej (m.in. fizycznej i słownej). To dane pokazujące jak wiele jest do zrobienia, by Polska stała się krajem, w którym każdy – bez względu na swoją orientację – będzie się czuł bezpiecznie i na równych prawach. 

Nie do przecenienia w tym procesie jest rola liderów opinii. Ich poparcie dla związków partnerskich czy niezgoda na mowę nienawiści, mają duży wpływ na kształtowanie się postaw społecznych. Zaproszone przez KPH do dyskusji znane publicznie osoby będące sojusznikami LGBT, mają tego świadomość i głośno podkreślały swoje wsparcie. 

 “Wiele lat temu, kiedy mieszkałem w Hamburgu, moja sala treningowa mieściła się na Sankt Pauli (dzielnica, w której znajdują się domy publiczne -red.). Tam poznałem wielu wspaniałych ludzi. Wśród nich byli geje i lesbijki, ale to było to dla mnie zupełnie nieistotne, bo oni byli po prostu wspaniali. Takie samo tolerancyjne podejście chciałbym promować w Polsce,” zadeklarował Dariusz Michalczewski, bokser, przyznając, że czuje się zawstydzony homofobicznymi wypowiedziami swoich kolegów sportowców. 

Znaczenie treści i formy przekazów podkreśliły również Agnieszka Szulim, dziennikarka i prezenterka, oraz Maria Seweryn, aktorka i reżyserka. “Powszechnie używa się niewłaściwego języka, który stygmatyzuje osoby LGBT i nie przystaje do rzeczywistości. Jesteśmy po to, aby zarażać w tej kwestii normalnością, właściwym podejściem,” powiedziała Szulim. Zdaniem Seweryn sposobem na upowszechnienie postaw pozytywnych wobec mniejszości jest znalezienie odpowiedniego tonu wypowiedzi, który w obecnej formie – często naznaczonej negatywnymi emocjami – może być przyczyną niechęci, w szczególności osób starszych. “Komunikuję się przez teatr, bo wierzę, że teatr zmienia świat. “Dark room”, czy “Alicja Alicja”, czyli konkretne spektakle dotykające tematu LGBT, otwierają ludzi na trudne dla nich tematy,” powiedziała Maria Seweryn.

Z kolei Maja Ostaszewska, aktorka, zauważyła jak ważna jest edukacja o osobach LGBT: “To rola szkół, mediów, ale i nasza – osób rozpoznawalnych. To zadanie ważne szczególnie teraz, kiedy dookoła coraz więcej postaw radykalnych. Czuję się zażenowana żyjąc w kraju, w którym musimy walczyć o podstawowe prawo człowieka do bycia sobą, do wewnętrznej wolności.”

W konferencji wzięli również udział rodzice dzieci LGBT. Dla nich była to okazja by pokazać swoje wsparcie i to, jak są dumni ze swoich synów i córek.

Gośćmi wydarzenia byli dwaj eksperci z Holandii i Flandrii, którzy w swoich krajach działają na rzecz osób LGBT, także poprzez budowę ruchu sojuszniczego: Gerben Horst z CNV Onderwijs – chrześcijańskiego związku nauczycieli holenderskich oraz Yves Aerts z Cavarii – czołowej i największej flamandzkiej organizacji działającej na rzecz osób LGBT. 

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?