Wesprzyj KPH

Protestując pamiętaj o swoim bezpieczeństwie i przysługujących ci prawach. Zapoznaj się z instrukcją, dzięki której dowiesz się: jak przygotować się na demonstrację, co ci wolno a czego nie w kontakcie z policją oraz jakie prawa przysługują Ci podczas zatrzymania.

PRZYGOTOWANIE – o czym musisz pamiętać
 1. Nie idź sam/a
 2. Ubierz się odpowiednio – może być zimno, może padać deszcz; pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa, maseczkach, przyłbicach.
 3. Zabierz ze sobą wodę, sól fizjologiczną, zapasowe gaziki, chusteczki, batonik energetyczny.
 4. Jeśli przyjmujesz regularnie leki, weź ze sobą zapas na 48h.
 5. Na miejscu wypatruj numeru do pomocy prawnej – zapisz go na ręce, na nodze.
KONTAKT Z POLICJĄ – co wolno a czego nie
 1. Policja ma prawo cię wylegitymować i lepiej jest mieć ze sobą dowód – w przeciwnym razie mogą cię zabrać na komendę tylko w celu sprawdzenia twojej tożsamości,
 2. Policja może zaproponować ci wręczenie mandatu – nie musisz go przyjmować! Możesz odmówić. Podaj Policji koniecznie adres, pod którym odbierasz korespondencję. Przyjdzie na niego wyrok nakazowy, od których możesz wnieść sprzeciw. Zwróć się o pomoc prawną po otrzymaniu wyroku nakazowego.
 3. Czasami Policja legitymuje osoby oraz wypisuje mandat w radiowozie – nie wszystkie osoby zabrane do radiowozu są automatycznie zatrzymane, ale warto czuwać czy skończy się tylko na legitymowaniu.
 4. Jeśli zostajesz zatrzymana przez Policję, krzyknij swoje imię i nazwisko. Jeśli usłyszysz, jak ktoś je krzyczy, zadzwoń na numer pomocy prawnej.
ZATRZYMANIE – jakie masz prawa
 1. Policja musi ci powiedzieć jaka jest podstawa twojego zatrzymania i możesz się tego domagać,
 2. Możesz domagać się obecności adwokata. Nie daj się zbyć! Czuwamy pod numerem pomocy prawnej, odbierzemy o każdej porze dnia i nocy. Nie musisz podawać nazwiska swojego prawnika, możesz podać ten numer. Naciskaj na to aby zadzwonić!
 3. Jeśli nie zadzwonią, nie martw się: najprawdopodobniej na miejscu jest już prawnik lub prawniczka, którzy czekają na dole żeby się z tobą zobaczyć.
 4. Nie musisz nic podpisywać, łącznie z protokołem zatrzymania,
 5. Nie musisz się do niczego przyznawać. Masz prawo milczeć. Masz prawo odmówić składania wyjaśnień.

 

Instrukcja została przygotowana wspólnie przez kolektyw Szpila, Anarchistyczny Czarny Krzyż i Kampania Przeciw Homofobii, które od czwartku (22 października) koordynują pomoc prawną dla demonstrujących osób.

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?