Wesprzyj KPH

Pan Rafał z Łodzi w sierpniu 2015 r., zaraz po wygłoszeniu przez Prezydenta Dudę orędzia, poruszony jego słowami o trosce o wszystkich Polaków oraz zachęcie, aby obywatele dzielili się z nim swoimi problemami i zmartwieniami, postanowił podzielić się z Panem Prezydentem swoimi.

Pan Rafał od 8 lat jest w związku ze swoim partnerem i, jak napisał w swoim liście do Prezydenta, jest dyskryminowany przez Państwo, bo nie może zawrzeć ze swoim partnerem związku partnerskiego.

„Prosi Pan o wzajemny szacunek… ale czemu Pan  nie szanuje mojego prawa do związku partnerskiego i narzuca mi życie z moim partnerem tak, że w świetle prawa jesteśmy dla siebie obcy?” – pyta Pan Rafał.

Wskazał również na problem związany z dziedziczeniem, w wypadku śmierci jego lub partnera. Mimo iż od wielu lat „dorabia” się wspólnie z partnerem, byłby zmuszony  do zapłacenia podatku od spadku.

„Wskazał Pan, że największym problemem dzisiaj są wyjeżdżający z Polski młodzi ludzie… Proszę dostrzec, że ludzie wyjeżdżają również, aby zalegalizować swoje związki, bo w Polsce tego zrobić nie mogą… Co Pan zrobi w kwestii związków partnerskich? Czy ułatwi Pan życie osobom takim jak ja, żyjącym w związku partnerskim?”

Po prawie 3 miesiącach Pan Rafał otrzymał odpowiedź z Kancelarii Prezydenta.

„Pragniemy zapewnić, że prezydentura Pana Andrzeja Dudy będzie otwarta, oparta na dialogu i wzajemnym szacunku. Pan prezydent przywiązuje dużą wagę do budowy wśród obywateli naszego kraju, niezależnie od ich narodowości, wyznania czy światopoglądu. Jednocześnie zapewniamy, że Pan Prezydent będzie zawsze stał na straży konstytucji.”

Odpowiedź nie zadowoliła Pana Rafała  i w kolejnym liście poprosił o precyzyjną odpowiedź na pytanie oraz o wskazanie, jakie czynności planuje podjąć Pan Prezydent w kwestii prawnego uregulowania spraw osób żyjących w związkach jednopłciowych.

Tym razem w odpowiedzi dostał zaproszenie na spotkanie z urzędnikami Kancelarii Prezydenta z Biura ds. Dialogu i Inicjatyw Obywatelskich. Pracownicy Kancelarii poinformowali również, że w spotkaniu mogą brać także inne osoby zainteresowane związkami partnerskimi, więc Pan Rafał zaprosił organizacje LGBT.

I tak, 4 lutego 2016 r., Pan Rafał, Mirka Makuchowska z KPH, Elżbieta Szczęsna ze Stowarzyszenia Akceptacja i Yga Kostrzewa z Lambdy Warszawa spotkali się z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta.

Niestety i tym razem Pan Rafał nie otrzymał odpowiedzi na nurtujące go pytanie, czy prezydent ma zamiar podjąć działania w sprawie związków partnerskich. Dyrektor Biura ds. Dialogu i Inicjatyw Społecznych, Pani Grażyna Wereszczyńska, wyjaśniła, że nie zna stanowiska Prezydenta na ten temat, ale wie na pewno, że Pan Prezydent jest przeciwko dyskryminacji i stoi na straży konstytucji. Zapewniła też, że notatka z tego spotkania zostanie przekazana Ministrowi Wojciechowi Kolarskiemu. Korzystając więc z okazji Pan Rafał i przedstawicielki organizacji opowiedzieli, dlaczego związki partnerskie są tak ważne dla par jednopłciowych i ich rodzin. Yga Kostrzewa opowiedziała historię związaną z projektami ustaw o związkach partnerskich, a Pani Ela Szczęsna o zaangażowaniu i nadziei rodziców osób LGBT na szybkie uregulowanie kwestii związków partnerskich. Pani Szczęsna poprosiła również o przekazanie Pani Prezydentowej książki pt.: ”Rodzice wyjdźcie z szafy” o rodzicach osób LGBT.

Na koniec spotkania Mirosława Makuchowska zapytała, czy deklaracja Prezydenta Dudy z maja 2015 r., kiedy to, zapytany o spotkanie z przedstawicielami społeczności LGBT, odpowiedział: „Spotkam się z nimi i będę szczerze rozmawiał. Siądę z nimi przy jednym stole, bo są ludźmi takimi samymi jak ja i należy im się szacunek” jest aktualna (organizacje LGBT dwukrotnie już wysyłały w tej sprawie pismo do Kancelarii Prezydenta – do tej pory bez odpowiedzi). Pani Dyrektor Wereszczyńska obiecała sprawdzić, co się dzieje z pismami.

„Czy Pan Prezydent zapozna się z notatką ze spotkania? Wątpię. Cieszę się, że do niego doszło. Jednak trudno tę rozmowę uznać za dialog” – podsumowuje Pan Rafał.

Korespondencja z Kancelarią Prezydenta

(zdj. prezydent.pl)

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?