Wesprzyj KPH

Mamy przyjemność przedstawić najnowszą książkę wydawnictwa Abiekt.pl – książkę Pawła Leszkowicza, ART PRIDE. Gay Art from Poland. Polska sztuka gejowska. Premiera albumu zbiegnie się z inauguracją pokrewnej tematycznie wystawy Ars Homo Erotica w warszawskim Muzeum Narodowym.

W przeciwieństwie do wystawy, w książce ukazane zostaną dzieła nie tyle homoerotyczne, co gejowskie: nie tylko tematyzują pożądanie męskiego ciała, ale także mają wymiar polityczny – na polu sztuki walczą z homofobiczną i heterocentryczną rzeczywistością. Dzięki temu, że kierują nas w kontekst lokalny i polityczny, album ART PRIDE jest cennym uzupełnieniem muzealnej ekspozycji.

Album odkrywa to, co w polskiej sztuce było do tej pory (i wciąż bywa) zakryte – fakt, że w Polsce  od dawna istnieje sztuka gejowska. To nie tylko ostatnie dwa dziesięciolecia, ale i wiele działań jeszcze z poprzedniej epoki politycznej. ART PRIDE prezentuje sztukę gejowską, tworzoną w Polsce od lat 60-tych, począwszy od artystów już częściowo zapomnianych: Krzysztofa Junga czy Krzysztofa Niemczyka. Wśród artystów reprezentujących nowe czasy znajdziemy te najbardziej znane: Mitoraja, Radziszewskiego, Stasysa. Jednak sztuka gejowska w Polsce to nie tylko artyści „dużych nazwisk”, popularni i identyfikowani, ale również wielu innych, którzy do tej pory nie byli pokazywani szerokiej publiczności. Łącznie w albumie zaprezentowanych zostanie 36 artystów w około 150 ilustracjach.

Dwujęzyczny album w autorskim wyborze Pawła Leszkowicza, ART PRIDE. Gay Art from Poland trafi na półki księgarń już w połowie czerwca, a już teraz można go zamówić na stronie wydawnictwa – www.abiekt.pl, więcej interesujących materiałów pojawiać się będzie na blogu www.art-pride.blogspot.com.

Zapraszamy już teraz na premierę książki, 17 czerwca o godzinie 20:00 na Małej Scenie TR Warszawa (ul. Marszałkowska 8). W spotkaniu udział wezmą: Autor – Paweł Leszkowicz, wydawca oraz artyści, których prace zostały zamieszczone w albumie. Prowadzenie – Mike Urbaniak.

Kampania Przeciw Homofobii zaprasza również 16 lipca o godzinie 18.00 do PrideHouse (w Nowym Wspaniałym Świecie) na dyskusję inspirowaną wydaną przez książką Pawła Leszkowicza, ART PRIDE. Gay Art from Poland oraz wystawą w Muzeum Narodowym – Ars Homo Erotica, która będzie miała na celu znalezienie odpowiedzi na pytania – czy w Polsce istnieje sztuka gejowska, w jaki sposób różni się od sztuki innych krajów, a może jest do niej podobna lub nie istnieje? Czym różni się sztuka homoerotyczna od sztuki gejowskiej? Prowadzenie debaty Kazimiera Szczuka, wśród gości m.in. Paweł Leszkowicz, Stasys Eidrigevičius i Wojciech Szot.

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?