Wesprzyj KPH

Wizyta polskiego prezydenta w USA nie pozostaje bez reakcji. Środowiska polonijne skupione wokół Polish Freedom Network i Obywatelskiego NYC organizują manifestację w Waszyngtonie. Głos zabrała również organizacja Human Rights Campaign, która wystosowała krytyczne oświadczenie potępiające wizytę Andrzeja Dudy w Białym Domu widząc w niej próbę wykorzystania w kampanii retoryki anty-LGBTQ uprawianej przez Donalda Trumpa

Tegoroczna kampania wyborcza Andrzeja Dudy za sprawą podpisanej przez prezydenta  homofobicznej Karty Rodziny zamieniła się w festiwal nienawiści. Odmawiając człowieczeństwa osobom LGBT głowa państwa przekroczyła dopuszczalne normy, co głośno komentował cały świat. Skoncentrowany na wygranej Duda ratuje się wizytą w USA i spotkaniem z Donaldem Trumpem. Efekt? Protesty, oburzenie autorytetów (głos w sprawie zabrała m.in. Madeleine Albright i przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów, Eliot L. Engel) i krytyczne oświadczenia potępiające wizytę Dudy w Białym Domu.

Polonia manifestuje swój sprzeciw

Na informację o wizycie Andrzeja Dudy błyskawicznie zareagowały środowiska polonijne. Polki i Polacy zrzeszeni w Polish Freedom Network i Obywatelskim NYC organizują dzisiaj (tj. 24 czerwca) protest przez rezydencją Ambasadora RP w Waszyngtonie. Jak można przeczytać na stronie wydarzenia:

Zaprotestujmy przeciwko notorycznemu łamaniu Konstytucji i praworządności w Polsce oraz przeciwko jego homofobicznym i obraźliwym wypowiedziom w stosunku do społeczności LGBTQ i innych grup.

HRC potępia spotkanie Dudy z Trumpem

Głos zabrała również współpracująca z Kampanią Przeciw Homofobii Human Rights Campaign – największa północnoamerykańska organizacja prawnoczłowiecza działająca na rzecz równości lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i queer. W wydanym przez siebie oświadczeniu HRC wskazuje m.in. na to, że „ “wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu w przeddzień wyborów prezydenckich jest niedwuznaczną i ewidentną próbą wykorzystania w kampanii retoryki anty-LGBTQ uprawianej przez Donalda Trumpa”. Jak wskazuje Prezes HRC Alphonso David:

Zamiast wychodzić ze skutecznymi rozwiązaniami dla problemów z którymi mierzy się Polska, zwłaszcza w sytuacji światowego kryzysu spowodowanego przez COVID-19, Duda próbuje wzmocnić swoją pozycję wykorzystując strategię szkalowania osób LGBTQ. Jest to nikczemna, manipulacyjna i niebezpieczna taktyka wyborcza, która zagraża życiu, wolności i godności osób LGBTQ w Polsce. Wspierając Dudę w strategii anty-LGBTQ Prezydent Trump po raz kolejny pokazuje swoją niechęć skierowaną do społeczności LGBTQ, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i zagranicą. Rozliczymy go za to już w listopadzie.

Pełna treść oświadczenia Human Rights:

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?