Wesprzyj KPH

Wróć

Podsumowanie konferencji prasowej dotyczącej apelu organizacji pozarządowych ws. projektu ustawy o leczeniu niepłodności

W związku z trwającymi pracami nad rządowym projektem ustawy o leczeniu niepłodności regulującym m.in. możliwość korzystania z procedury inseminacji i in vitro, koalicja 36 organizacji pozarządowych, zwróciła się z apelem do Premier Kopacz o doprowadzenie do niezwłocznego podjęcia działań zmierzających do przyjęcia poprawek do rządowego projektu ustawy, które zapewniać mają dostępność przewidzianej w projekcie procedury medycznie wspomaganej prokreacji (inseminacji oraz in vitro) kobietom samotnym i kobietom pozostających w związkach jednopłciowych.

[Zobacz więcej…]

We wtorek 9 czerwca odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowany został apel adresowany do Premier Kopacz. Udział w konferencji wzięli: dyrektorka Amnesty International Polska – Draginja Nadażdin, dyrektorka Centrum Praw Kobiet – Urszula Nowakowska oraz koordynator grupy prawnej Kampanii Przeciw Homofobii – Paweł Knut. Konferencja odbyła się w dniu rozpatrywania w Sejmowej Komisji Zdrowia poprawek zaproponowanych przez Koalicję, zgłoszonych przez Wicemarszałkinię Sejmu, Wandę Nowicką oraz klub SLD. Wszystkie poprawki uwzględniające uwagi Koalicji zostały jednak odrzucone. Projekt ustawy zostanie w najbliższym czasie poddany drugiemu czytaniu, pozostawiając aktualnym apel skierowany do Premier Kopacz.

„Z przeprowadzonej przez Kampanię Przeciw Homofobii analizy prawnej wynika, że projekt ustawy w obecnym kształcie wyklucza możliwość skorzystania z procedury medycznie wspomaganej prokreacji przez kobiety samotne oraz kobiety pozostające w związkach jednopłciowych. Intencja projektodawcy wydaje się być w tym zakresie jednoznaczna – przygotowywana ustawa będzie miała na celu udzielanie pomocy wyłącznie parom (małżonkom lub konkubentom heteroseksualnym) mającym problemy z uzyskaniem potomstwa” – uważa Paweł Knut, koordynator Grupy Prawnej KPH. Dodaje, że wśród negatywnych skutków przyjęcia tego rodzaju rozwiązania prawnego należy wskazać m.in. rozrost czarnego rynku dawców nasienia oraz pogłębienie braku kontroli nad bezpieczeństwem zdrowotnym kobiet korzystających z usług tego rodzaju dostawców, a także poczętych w ten sposób dzieci. Jak zauważa – Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International Polska – „W 13 państwach unijnych możliwość korzystania z in vitro jest zagwarantowana również dla osób, które nie są w związkach. Tak jest m.in. w Bułgarii, Belgii, Holandii czy Grecji. W 8 z tych państw z zabiegu in vitro mogą korzystać również pary homoseksualne”. Według Urszuli Nowakowskiej z Centrum Praw Kobiet, obecny kształt projektu ustawy o leczeniu niepłodności dyskryminuje również te kobiety, które ze względu na traumatyczne przeżycia, jak np. gwałt, nie decydują się na zawarcie związku z mężczyzną. Jej zdaniem, z uwagi na fakt, iż projekt ustawy w obecnym kształcie wymaga od kobiety otrzymania zgody partnera na skorzystanie z wybranej metody leczenia bezpłodności – „wyklucza możliwość samodzielnego decydowania przez kobietę o własnym macierzyństwie, co odbiega od standardów XXI wieku”.

Wśród organizacji pozarządowych, które podpisały się pod apelem do Premier Kopacz znalazły się: Amnesty International Polska, Centrum Praw Kobiet Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Kampania Przeciw Homofobii, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, Stowarzyszenie na Rzecz Osób LGBT Tolerado, Stowarzyszenie Fabryka Równości, Fundacja „Phan Bde”, Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych, Fundacja Strefa Kobiet, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Pro Humanum, Żydowskie Stowarzyszenie Czuleni, Koalicja KARAT, Fundacja Autonomia, Fundacja Przestrzeń Kobiet, Fundacja Trans-Fuzja, Otwarta Rzeczpospolita Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii, Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych, Fundacja Generacja, Fundacja Mama, Instytut Podkarpacki, Fundacja Klamra, Stowarzyszenie Tęczówka, Kultura Równości, Jesteśmy, Fundacja Replika, Fundacja na Rzecz Równości i Emancypacji STER, Fundacja Feminoteka, Fundacja Pomocy Prawnej ANTERIS, Stowarzyszenie na Rzecz Kultury Różnorodności bez!miar, Stowarzyszenie Na Rzecz Lesbijek, Gejów, Osób Biseksualnych, Osób Transpłciowych Oraz Osób Queer „Pracownia Różnorodności”, Stowarzyszenie Lambda Warszwa, Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji NASZ BOCIAN, Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ”, Stowarzyszenie Homo Faber.

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?