Wesprzyj KPH

W poniedziałek, 9 stycznia 2017 roku, Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę Prawo oświatowe i Przepisy wprowadzające prawo oświatowe wbrew krytycznym głosom ze strony organizacji pozarządowych, ekspertów i ekspertek, nauczycieli i nauczycielek, rodziców oraz przedstawicieli i przedstawicielek uczelni wyższych. Prezydent podpisał ustawę mimo głosu sprzeciwu tych, którzy zmianę przepisów odczują najdotkliwiej – zignorował opinię uczniów i uczennic.

Nie takiej reformy potrzebuje szkoła! Zmiany zaproponowane przez Minister Edukacji, Annę Zalewską są nieuzasadnione i nieprzemyślane – wprowadzą chaos organizacyjny i programowy. Bałagan, który za pośrednictwem reformy wkradnie się do szkół, będzie miał negatywny wpływ na pracę nauczycieli i nauczycielek oraz dyrektorów i dyrektorek zaangażowanych w działania związane z edukacją antydyskryminacyjną. Negatywne skutki reformy odczują wszyscy ci, którzy dbają o to, aby szkoła była miejscem bezpiecznym i przyjaznym młodzieży bez względu na orientację seksualną czy tożsamość płciową.

Obecnie blisko połowa pracowników i pracowniczek szkolnych w Polsce twierdzi, że w szkołach dochodzi do przemocy motywowanej homofobią. Ponad trzy czwarte uczniów i uczennic mówi, że w ich szkołach używa się homofobicznych wyzwisk, a osoby LGBT są regularnie wyśmiewane. Co więcej, aż 63% nastolatków bi- i homoseksualnych myślało w ostatnim czasie o odebraniu sobie życia*, podczas gdy wśród nastolatków wskaźnik ten wynosi 12%**.

Z wielkim smutkiem stwierdzamy, że autorzy i autorki ustawy reformującej polskie szkolnictwo wykazali się brakiem pomysłu na rozwój szkoły różnorodnej, sprawiedliwej i bezpiecznej. Świadczy o tym brak jakichkolwiek zapisów gwarantujących edukację antydyskryminacyjną w szkołach. Przypominamy, że jedną z podstawowych funkcji edukacji powszechnej jest kształcenie odpowiedzialnych, sprawiedliwych i uczciwych obywateli i obywatelek. Tylko szkoła pewna swojej przyszłości, chroniona przed zamętem pochopnych i szeroko krytykowanych zmian, szkoła wolna od przemocy i dyskryminacji może takie kształcenie umożliwić.

Panie Prezydencie, podpis pod ustawą reformującą szkolnictwo to karygodny błąd, który negatywnie wpłynie na życie setek tysięcy młodych osób. Błąd, o którym wszyscy będą pamiętać przez lata.


* Sytuacja społeczna osob LGBT w Polsce. Raport za lata 2010 i 2011, Makuchowska M., Pawlęga M., Kampania Przeciw Homofobii, Lambda Warszawa, Fundacja Transfuzja, Warszawa 2012.

**Sytuacja społeczna osob bi- i homoseksualnych. Analiza danych z badania ankietowego, Abramowicz M., w: Sytuacja społeczna osob LGBT w Polsce. Raport za lata 2010 i 2011, Makuchowska M., Pawlęga M., Kampania Przeciw Homofobii, Lambda Warszawa, Fundacja Transfuzja, Warszawa 2012.

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?