Wesprzyj KPH

Wróć

Oświadczenie ws. ataku na mieszkanie Rafalali oraz eskalacji zjawiska przemocy motywowanej nienawiścią

OŚWIADCZENIE

Kampanii Przeciw Homofobii z dn. 11.08.2014 roku

ws. ataku na mieszkanie artystki Rafalali oraz eskalacji przemocy motywowanej nienawiścią

W dn. 11 sierpnia 2014 roku artystka i performerka Rafalala padła ofiarą fizycznego ataku. Nieznany mężczyzna rzucił kostką brukową w okno jej mieszkania krzycząc „Polska!”. Rozbił szybę. W tym czasie w pokoju siedziała siostrzenica Rafalali z kotką na kolanach. Kostka brukowa zmiażdżyła kotce głowie i otarła rękę dziewczynki. Siostrzenicy, poza otarciem i szokiem, nic się nie stało. Kotka została zabita na miejscu. 

To wydarzenie to jedno z wielu świadectw eskalacji mowy nienawiści oraz motywowanej nią przemocy. Od kilku lat ataki na aktywistów i aktywistki działających w obszarze praw człowieka, biura organizacji, miejsca spotkań, są coraz częstsze. W mediach obserwujemy nową falę przyzwolenia, a wręcz promowania, nawoływania do nienawiści. Dla Kampanii Przeciw Homofobii, ogólnopolskiej organizacji pożytku publicznego, która od 13 lat monitoruje zjawisko przestępstw motywowanych nienawiścią, jest to powód do wielkiego niepokoju. Tym większego, że kolejne apele wystosowywane przez nas w ciągu ostatnich lat, ignorowane są przez władze publiczne oraz media. 

Historia wielokrotnie pokazała do czego prowadzi przyzwolenie na przemoc słowną w przestrzeni publicznej. Osoby i grupy społeczne, pod adresem których masowo kierowane są nienawistne komentarze, stopniowo przestają stanowić w oczach społeczeństwa równoprawnych obywateli. Stopniowo są one odzierane z godności ludzkiej oraz własnej podmiotowości, czego przykładem może być nazywanie osoby transpłciowej „tym czymś”. Przyzwolenie na przemoc słowną prowadzi do ignorowania przejawów nierównego traktowania, a następnie przemocy fizycznej. 

Niestety w Polsce nadal funkcjonują grupy, których ideologią jest nienawiść do tzw. „innych”, zaś jedną z głównych metod komunikacji jest retoryka nienawiści . Niepokojące jest to jak często przedstawicieli tych grup zobaczyć i usłyszeć można w mainstreamowych mediach, gdzie prezentują oni swoje postawy, niejednokrotnie wprost namawiające do gorszego traktowania kobiet, osób czarnoskórych, Romów i osób LGBT, oraz do przemocy wobec tych grup. Tak długo, jak polskie prawo nie przewiduje ochrony przed takimi poczynaniami, osoby te pozostają bezkarne. I tak długo, jak media zapraszają do udziału w programach osoby jawnie posługujące się retoryką nienawiści, przemoc będzie eskalować. Jej ofiarami będą padać już nie tylko lokale organizacji pozarządowych i ujawnione osoby publiczne, ale także zwykli obywatele i obywatelki. Nie chcemy, aby ziściła się wizja Polski, w której można zaatakować parę mężczyzn czy kobiet na ulicy, w której można wrzucić granat dymny do lokalu, czy kostkę brukową przez okno mieszkania. 

Apelujemy do władz, o podjęcie szybkich i skutecznych prac nad nowelizacją Kodeksu karnego i objęcia ochroną grup, których ochrona ta jak dotąd nie obejmuje, a jest ku temu wyraźna potrzeba. Apelujemy też do mediów: dziennikarzy i dziennikarek, prezenterów i prezenterek, redaktorów i redaktorek oraz wszystkich innych odpowiedzialnych za jakość polskiego dyskursu publicznego, o niezapraszanie do wypowiedzi osób, które jawnie i publicznie szerzą nienawiść i podżegają do aktów przemocy. Dobro publiczne powinno zawsze być ważniejsze niż podsycanie antagonizmów społecznych w imię zwiększonej oglądalności. 

Kontakt dla mediów: 

Agata Chaber, Prezes KPH, achaber@kph.org.pl, 505 132 919.

Zofia Jabłońska, Członkini Zarządu, Radca Prawna, zjablonska@kph.org.pl, 501 549 741.

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?