Wesprzyj KPH

W trakcie dzisiejszego pokazu filmu w ramach klubu filmowego LGBT w warszawskiej siedzibie Krytyki Politycznej i spotkania z członkiem zarządu Kampanii Przeciw Homofobii – Lechem Uliaszem nieznani sprawcy wrzucili do pomieszczenia, w którym odbywała się projekcja 2 granaty dymne.

Oświadczenie Kampanii Przeciw Homofobii w sprawie homofobicznego ataku w siedzibie Krytyki Politycznej

W trakcie dzisiejszego pokazu filmu w ramach klubu filmowego LGBT w  warszawskiej siedzibie Krytyki Politycznej i spotkania z członkiem zarządu Kampanii Przeciw Homofobii – Lechem Uliaszem nieznani sprawcy wrzucili do pomieszczenia, w którym odbywała się projekcja 2 granaty dymne. Spotkanie dotyczyło rodzin LGBT, a Lech Uliasz miał uczestniczyć w dyskusji jako ojciec tworzący nieheteronormatywną rodzinę.

Zdarzenie to jest jednym z wielu incydentów motywowanych nienawiścią w ostatnim roku. Kampania Przeciw Homofobii wyraża głębokie zaniepokojenie obserwowaną eskalacją przemocy i wzrastającą liczbą incydentów o charakterze ksenofobicznym i homofobicznym. Brak poważnego traktowania tego rodzaju przestępstw przez aparat władzy powoduje poczucie bezkarności wśród sprawców oraz poczucie zastraszenia i bezsilności w społeczeństwie. Bagatelizowanie tego typu sytuacji prowadzi do realnego zagrożenia życia osób należących do mniejszości społecznych, których ochrona jest obowiązkiem służb porządkowych.

Mimo coraz większej liczby przestępstw motywowanych uprzedzeniami, tylko część z nich spotyka się z adekwatnymi krokami ze strony organów ścigania zmierzającymi do wykrycia sprawców i ich ukarania. Kodeks Karny nie uwzględnia bowiem homofobii jako motywacji przestępstwa z nienawiści. Niedawno Prokurator Generalny powołał sieć prokuratorów śledczych, którzy mają się zajmować tylko przestępstwami z nienawiści, nie jest jednak jednoznaczne że będą zajmować się przestępstwami homofobicznymi. 

“Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale zagrożenie było jak najbardziej realne. Ludzie byli przerażeni i wszyscy rzucili się do drzwi w jednym momencie. Liczę na to, że warszawska prokuratura zajmie się tym należycie, tzn. jako przestępstwem z nienawiści.”- mówi Leszek Uliasz, członek zarządu Kampanii Przeciw Homofobii.

Apelujemy do przedstawicieli władzy o wyraźny sprzeciw wobec przestępstw motywowanych nienawiścią i podjęcie korków legislacyjnych w celu uwzględnienia w Kodeksie Karnym homofobii jako przesłanki tego typu przestępstw. Zanim będzie za późno. 

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?