Wesprzyj KPH

Oświadczenie Kampanii Przeciw Homofobii w sprawie niepokojącej treści haseł propagowanych w trakcie XV Rodzinnego Zlotu Turystycznego, Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) oraz Związku Polaków na Litwie (ZPL), który odbył się w dniach 11 – 12 lipca 2015 roku w Bieliszkach.

W związku z doniesieniami medialnymi na temat przebiegu XV Rodzinnego Zlotu Turystycznego, Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) oraz Związku Polaków na Litwie (ZPL), w dniach 11-12 lipca 2015 roku w Bieliszkach (Litwa), chcemy wyrazić nasze poważne zaniepokojenie treścią niektórych haseł propagowanych w trakcie realizacji imprez towarzyszących Zlotowi. Na koszulkach osób uczestniczących w Zlocie pojawiło się hasło: „Wilno na rowerach bez pedałów”[1]. Kontekst w jakim użyte zostało słowo „pedały” przemawia za uznaniem, że hasło to odnosiło się do osób o orientacji homoseksualnej. W powszechnym odbiorze słowo „pedał” jest zaś wysoce obraźliwym określeniem osoby homoseksualnej. Opisywane zdarzenie, wzbudza szczególny niepokój KPH również z uwagi na wypowiedź prezesa AWPL i eurodeputowanego, Pana Waldemara Tomaszewskiego, z 6 maja br., w której stwierdził, że „Jak w Wilnie wygrają liberałowie, to będą niebieskie ludziki, z rosyjska ,gołubyje’”[2] Słowo „gołubyje”, pochodzące z języka rosyjskiego, jest również wykorzystywane jako obraźliwe określenie osoby o orientacji homoseksualnej. Z pewnością duże zastrzeżenie budzi jego używanie w publicznych wypowiedziach osób sprawujących poważne funkcje publiczne. W związku z powyższym prosimy o wyjaśnienie, dlaczego na koszulkach pojawiły się treści homofobiczne oraz do ustosunkowanie się do wypowiedzi Pana Tomaszewskiego z dnia 6 maja br.

Z poważaniem,

Prezes Zarządu Kampanii Przeciw Homofobii

Agata Chaber

[1] http://l24.lt/pl/spoleczenstwo/item/78904-xv-rodzinny-zlot-turystyczny-awpl-zpl [dostęp 21 lipca 2015 r.];

[2] http://zw.lt/salon-polityczny/waldemar-tomaszewski-wilnie-wygraja-liberalowie-beda-niebieskie-ludziki/ [dostęp 21 lipca 2015 r.];

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?