10 grudnia 2008

O wolności wypowiedzi w Paryżu

W Paryżu odbyła się międzynarodowa konferencja zorganizowana przez Agencję Praw Podstawowych na temat wolności wypowiedzi.

Podczas dwudniowej konferencji głos zabrali m.in. minister sprawiedliwości Francji, Rachida Dati oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Komisarz ds. Sprawiedliwości, Wolności i Bezpieczeństwa, Jacques Barrot. Minister Dati podkreśliła w swojej wypowiedzi, że „wolność wypowiedzi jest jedną z najbardziej delikatnych i niezbędnych wolności w demokratycznym kraju”. Wtórował jej komisarz Barrot, który przypomniał iż, wolność wypowiedzi stanowi ważny element Karty Praw Podstawowych UE.

Podczas warsztatów dyskutowano na temat wolności wypowiedzi w demokratycznych społeczeństwach, roli nowych mediów i promocji przez nie różnorodności oraz wyzwaniach wobec wolności wypowiedzi.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele i przedstawicielki rządów, organizacji pozarządowych oraz mediów. Kampania Przeciw Homofobii reprezentowana była przez Roberta Biedronia (prezesa) oraz Martę Abramowicz (wiceprezeskę).