Wesprzyj KPH

Wróć

Minister Gowin „Nie mam zdania czy Grodzka jest mężczyzną, czy już kobietą”

Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin w udzielonym dla Super Expresu wywiadzie powiedział „Nie mam zdania czy Grodzka jest mężczyzną, czy już kobietą”. KPH pisze do Ministra Gowina list w sprawie tej wypowiedzi. 

 Wersja elektroniczna wywiadu znajduje się tutaj.

Warszawa, 12.02.2013 r.

Szanowny Panie Ministrze,

dotarła do nas informacja o wywiadzie jakiego udzielił Pan gazecie Super Express. Tytuł wywiadu głosi „Nie mam zdania czy Grodzka jest mężczyzną, czy już kobietą” i został opublikowany w dniu 09.02.2013 r. W wywiadzie powyższe stwierdzenie pojawia się ponownie.

Kampania Przeciw Homofobii pragnie wyrazić swoje zaniepokojenie powyższymi słowami wypowiadanymi publicznie przez Ministra Sprawiedliwości.

Polskie prawo przewiduje procedurę korekty płci metrykalnej. Wyroki w tych sprawach, ustalające płeć powoda lub powódki stanowią podstawę zmiany dokumentów tożsamości, kreują więc rzeczywistość społeczną i są skuteczne erga omnes.

Minister Sprawiedliwości powinien stać na straży prawa, a swoim zachowaniem, wypowiedziami i postawą stanowić przykład dla społeczeństwa. Sytuacja, w której przedstawiciel rządu,  a więc Państwa Polskiego w swojej wypowiedzi de facto polemizuje z prawomocnym wyrokiem sądu i podważa go jest niedopuszczalna, zwłaszcza jeśli autorem wypowiedzi jest Minister Sprawiedliwości.

Dodatkowo należy zauważyć, iż taka wypowiedź ma charakter dyskryminujący, gdyż podważa prawo jednostki do samostanowienia i określania swojej tożsamości. Publiczne poddawanie w wątpliwość czyjejkolwiek płci może być również sygnałem dla społeczeństwa, iż tego typu wypowiedzi są akceptowane i w konsekwencji zachęcać do mowy nienawiści, na którą osoby transpłciowe są niezwykle często narażone.

Mamy nadzieję, iż w przyszłości Pan Minister powstrzyma się w swoich wypowiedziach od tego typu sformułowań.

Z poważaniem,

Zarząd Kampanii Przeciw Homofobii

Do wiadomości:

  • Minister ds. Równego Traktowania

  • Rzecznik Praw Obywatelskich

  • Premier Donald Tusk

  • Media

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?